"U nás tvoří nákupy na investici za účelem pronájmu nebo uložení peněz dlouhodobě více než 20 procent v závislosti na konkrétní lokalitě. Loni se tento podíl zvýšil o jednotky procent. U cenově velmi dostupných projektů dosahuje tento podíl i 30 procent," uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský. Mezi kupujícími podle něj začínají převažovat Češi.
Cizinci zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu podle Kunovského využívají investici do nemovitosti v Praze spíše jako ochranu před inflací. "Češi zase nechtějí nechávat své úspory jen nečinně ležet v bankách a hledají výhodnější způsoby, jak je zhodnotit," dodal.
Podobné zkušenosti má také Finep. "Očekáváme, že podíl investičních bytů se letos může pohybovat okolo 25 procent. A například v kategorii 2+kk to může být i každý třetí byt. Tyto byty jsou pro investici nejlepší. Klienti navíc vnímají, že kvůli chybějící koncepci rozvoje Prahy může být během pár let stále méně bytů," sdělil mluvčí firmy David Jirušek. U majitelů investičních bytů Finepu tvoří zhruba 70 procent Češi, deset procent Slováci a 15 procent investoři ze západní a střední Evropy.
Výrazný nárůst podílu bytů na investici eviduje Ekospol. Zatímco ještě před čtyřmi lety jich prodal za tímto účelem deset až 12 procent, loni už to byla zhruba třetina. "V poslední době klesá i význam cizinců ve prospěch tuzemských zájemců o nové bydlení. Nejvýhodnější jsou garsonky a malometrážní byty, u nichž se roční výnos z pronájmu pohybuje kolem pěti procent," doplnil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Podle generálního ředitele Trigemy Marcela Sourala je při pořízení bytu na investici důležitá blízkost metra. U první fáze bytového domu Smart Byty, který se nachází blízko stanice Nové Butovice, činí podíl těchto bytů až 30 procent. "Na druhou stranu, například u našeho projektu 2Barevné Letňany to bylo okolo 15 procent. Investor, který do budoucna neuvažuje s využitím pro vlastní potřebu, volí mezi menšími byty bez balkonu a často spíše s umístěním v nižších patrech," řekl Soural.
"V posledních dvou letech pozorujeme nárůst klientů, kteří si kromě vlastního nového domova pořizují ještě druhou nemovitost. Ta dále slouží buď k pronájmu, nebo k bydlení dalších členů rodiny," doplnila generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková.
Developeři loni v Praze prodali 6500 až 7000 bytů, meziročně zhruba o deset procent více. Podobný nárůst očekávají i v letošním roste. Odhady jednotlivých společností se liší a jednotná metodika zatím neexistuje.
Sdílet / hodnotit tento článek