REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Moderní rodinný dům: Přirozené a přesto izolované bydlení se zelení

„Chtěli jsme na masivním základu vytvořit něco lehkého, přitažlivého a elektrizujícího,“ říkají o projektu obytného domu v hlavním městě Indonésie lidé z Wahana Architects. Kombinace dřeva pro interiér a kamene pro venkovní prostory dala jejich návrhu Ben House nevšední lehkost, ale i osobitý charakter.

Ben House je situován v husté obytné zástavbě na jihu Jakarty, ale díky chytré organizaci prostoru, definování jednotlivých přesahů a také práci s lineární zelení nabízí maximální soukromí. Svým způsobem těží z originálního pojetí uzavřeného prostoru, který vznikl na 400 metrech čtverečních po demolici původního obydlí.

Na této ploše projektanti ze studia Wahana Architects vybudovali od svého okolí silně izolovaný prostor, který můžeme s trochou nadsázky přirovnat k teráriu: uvnitř Ben House je dočista jiné klima, než venku.

Zatímco na ulici zápolíte s horkem, hlukem a vysokou prašností, za zdmi Ben House jste v příjemné stinné a vlahé oáze. Tři patra domu využívají omezený prostor komplexním způsobem, ve kterém mají i nezastavěná místa svůj význam. Wahana Architects dlouho řešili, jak s místem které se před nimi otevírá, naložit.

S užitnou plochou 800 metrů čtverečních došlo k výrazné diferenciaci účelu jednotlivých pater a odstupňovaných „zón soukromí“. Zatímco první patro slouží jako obslužná a servisní plocha, druhé nese „částečně privátní“ charakter společenských a pracovních místností, zatímco v patře třetím se nachází „uzavřené“ obytné místnosti a ložnice.

Zajímavým aspektem je „kontinuální průhlednost“, kdy v rámci prvního patra máte možnost přehlédnout celý prostor od vchodu, přes obývací pokoj, jídelnu až po schodiště. Rozhodně tak nemáte pocit stísněnosti, i když je dům vlastně vmáčknut do skuliny mezi dva velké objekty. Otevřená terasa po jedné straně totiž vpouští na tuto úroveň dostatek přirozeného světla, které se navíc láme o hladinu bazénku, jako o odraznou plochu zrcadla.  Přítomnost „vodního živlu“ opticky rozšiřuje prostor, který končí stěnou svislé zeleně.

Nemáte tak pocit ostře vymezené hranice, dům jakoby nekončí zdí nalepeného sousedního domu, ale pokračuje neohraničenou džunglí někam do dálek. Voda navíc příjemně osvěžuje vzduch v přízemí, a slouží jako přírodní tepelný výměník. Vertikální zahrada vytváří rovnováhu mezi interiérem a vnějším prostorem. Je na ni výhled ze všech pater, pracuje s „třemi fázemi“, odlišenými užitými materiály.

Foto: Fernando Gomulya

Zatímco přízemí je vlastní přírodní lámaný kámen, do vyšších pater stoupá stěna s obložením z andezitu a následně světlého mramoru. Svrchní část je vyhrazena hliníkové síti se skleněnou výplní, které „skleníkově“ uzavírá prostor. Hliník, sklo a „surový“ beton pak dominuje masivní fasádě Ben House při pohledu z ulice

Wahana Architects o své práci přemýšlí…

Budova jako taková vychází primárně z potřeby ohraničeného prostoru, využitelného pro aktivity lidí, kteří ji používají. Kromě toho je také její vzhled korelován s osobním vkusem těchto lidí, využívána jako symbol personální identity, dává jim pocit bezpečí a harmonie. Je to svým způsobem ztělesnění společenského života každého z nás, zachyceného ve formě pevné struktury.

Podobně obecný předpoklad je, že architekt je vlastně jen zručný kreslíř, a celá architektura je věda o stavění budov. Tato zjednodušení pak často vedou k závěru: „Proč vlastně potřebujeme architekta?“ Namalovat dům a rozvržení jeho místností přece nemůže být takový problém, a sama stavba je mechanickou záležitostí a úkolem manuální zručnosti.

Foto: Fernando Gomulya

Všechny věci, uvedené ve dvou předchozích odstavcích, spolu ale těsně souvisí. Správný architekt totiž nezpracovává jen fyzický návrh budovy, ale zhodnocují při své práci také psychologický aspekt: vlastní cestou totiž pracuje na ztvárnění myšlenek uživatele, tedy lidí, kteří budou uvnitř budovy žít. Proto se snaží prosadit vlastní vizi, tak aby v pozitivní rovině dokázal ovlivnit životy lidí uvnitř.

Budova? Raději prostor pro život

Kolik času vlastně strávíte uvnitř budovy za jeden den? Měsíc? Za celý život? Když začnete přemýšlet o těchto časových horizontech, zjistíte, že prakticky valnou část svého života trávíme uvnitř budov. Je to čas strávený s rodinou, v práci, i o samotě – a po celou tuto dobu jste uvnitř nějaké budovy. Proto se snažíme budovu nenavrhovat jen jako formu a strukturu, ale jako místo kde chcete žít. Pracujeme tak, abychom vytvořili příjemné a příznivé prostředí, které rozumí vašemu životu. Protože inspirace vašeho život a je naší architekturou.

 „Špatná architektura je ve výsledku stejným selháním psychologie jako designu. Špatná architektura je skoro to samé, jako když se spolu vezmou dva lidé, kteří k sobě nepatří, jako když si vyberete nevyhovující zaměstnání, nebo si vyberete špatnou destinaci pro svou dovolenou. Špatná architektura, to je tendence nerozumět tomu kdo jsme, jací jsme a co nás vlastně naplňuje.“

INFORMACE O PROJEKTU

Název projektu: Ben House
Typ projektu: kompletní projekt obytného domu
Architektonické studio: Wahana Architects
Lokalizace: Jakarta, Indonésie
Vedoucí architekt: Gerard Tambunan & Rudy Kelana
Zahájení stavebních prací : 2012
Rok dokončení: 2014
Šéf-designér: Sofia Purba
Odborný konzultant: Ricky Theo
Dodavatel stavby: PT. Dimigo Pratama
Návrh interiéru: Agus Gunawan
Osvětlení: Liam Sak Khian
Rozloha stavebního pozemku: 400 m2
Počet podlaží: 3+1 (suterén+garáže)
Využitelná plocha: 800 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: George Pavlov

Starý dům v bývalém vojenském prostoru přestavěli na klenot třešňového sadu

Komu by se nechtělo zpracovávat projekt pro místo, kam po dlouhá léta nesměl vstoupit běžný smrtelník? Architekti z rumunského studia Berau XII tohle štěstí měli, a z nabídky práce v bývalém vojenském prostoru dokázali vytěžit maximum a vytvořit ze starého domu nové reprezentativní sídlo. Přitom nepopřeli specifickou…

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Dům, ve kterém by se klidně mohlo natáčet několik sekvencí v dalším filmu o Jamesi Bondovi. Zhruba tak dokonalý je totiž realizovaný projekt Secret Garden House, domu, který projektovalo architektonické studio Wallflower Architecture + Design ze Singapuru.

„Nevyvážený“ rodinný dům uprostřed pustiny

„Nevyvážený“ rodinný dům uprostřed pustiny

Pokud zavítáte na jih Ameriky a navštívíte stát Uruguay, oblast Maldonado pravděpodobně minete. Na první pohled tu vlastně není nic zajímavého. Někoho možná zlákají světla přístavního města San Fernando, ale kolem se rozkládá jen na první podívání nezajímavá pustina. A přesto i zde žijí lidé.

Le Twist: Když se architektům omezení stanou inspirací

Le Twist: Když se architektům omezení stanou inspirací

Místní vyhlášky, nejrůznější omezení a zákonná opatření obvykle práci architektů příliš neprospívají. Případ z francouzského Montpellier je ale čestnou výjimkou. Když bylo v roce 2013 architektonické studio Urban Agency požádáno úřadem, aby s ohledem na stávající zástavbu přehodnotilo předkládaný projekt, přinesli…

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Jaké to asi musí být, trávit život v obřím origami? Ptejte se obyvatel domu, který na předměstí Soulu vytvořili IROJE KHM Architects Slovní spojení „Hwa Hun” v korejštině značí Kvetoucí nebo též Květinový dům. Podívejte se na kreativní návrh architektonického studia IROJE KHM Architects, konkrétně jeho…

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Nezaměnitelný a nepřehlédnutelný vzhled stavby, požadavek na urychlenou konstrukci a přitom zachování minimálních nákladů. Můžeme tedy říci, že trojice připomínek zadavatele stavby administrativní budovy nijak nevybočuje z průměrné „originality“ všech ostatních. S takto rozdanými kartami ale vietnamské studio H&P…

Dům v podobě ledové kostky v subtropickém klimatu

Dům v podobě ledové kostky v subtropickém klimatu

Když profesionálové z brazilsko/francouzského architektonického studia Triptyque dokončili v loni na jaře (2014) svůj projekt Groenlândia, byla odborná veřejnost trochu zmatená. Proč? Zaprvé jakoby se výsledný objekt vzpíral přirozené gravitaci, zadruhé - i když se nachází ve slunném Sao Paulu, naplňuje bezezbytku…

REKLAMA