V roce 2014 dominoval vládní a institucionální kapitál, loni své podíly navýšily i soukromé společnosti registrované na burzách. Nejvíce peněz nateklo do kancelářských budov (48 %). Zvýšily se však také investice do maloobchodních nemovitostí, v porovnání s rokem 2014 o 11 procentních bodů na 17 procent. Ostatní sektory, především hotelový, představovaly zhruba třetinu investic.
"Hotelová aktiva nakupuje stále více asijských investorů, a to v celém regionu střední a východní Evropy. Zájem mají o různé nemovitosti, například hotel Jurys Inn v Praze získal indonéský investor. Většího rozsahu byla transakce čínského investora Jina Jianga, kde šlo o akvizici portfolia společnosti Louvre Hotels, do něhož patří několik hotelů v Polsku," uvedl vedoucí hotelového týmu Cushman & Wakefield pro kontinentální Evropu Frédéric Le Fichoux.
Aktivita čínských investorů by měla pokračovat i letos, kdy si podle studie budou zahraniční pozice rozšiřovat hlavně čínské pojišťovny. Z pohledu jednotlivých zemí by se měl příliv investic zvýšit zejména v Německu. "Zaznamenáváme pokles zájmu o investice do kancelářských prostor a naopak rostoucí investice do maloobchodu i zvýšený zájem o průmyslové a logistické nemovitosti," dodal vedoucí oddělení Cushman & Wakefield pro čínské investory v regionu Ted Li.
Sdílet / hodnotit tento článek