Domácnosti mohou opět žádat prostřednictvím elektronického systému eDotace. V první výzvě na začátku roku vyhověl kraj 1309 žádostem občanů za celkem 149 milionů korun. První výzvu vyhlásil kraj 20. ledna a lidé se mohli hlásit do 31. března. Už 29. února ale byly přidělené peníze vyčerpané.
"Cílem dotačního programu je snížit emise z lokálního vytápění domácností, podílející se na nadlimitních koncentracích znečišťujících látek na území kraje," uvedl Štekl. Podporu získají fyzické osoby na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Žádosti o dotaci z titulu Pořízení ekologického vytápění v domácnostech I/2 budou přijímány do 16. prosince do 14:00 nebo do vyčerpání alokace určené pro výzvu, řekla mluvčí kraje Eva Mertlová.
Kraj připravil se Státním fondem životního prostředí a obcemi s rozšířenou působností informační semináře. Začnou v pondělí 29. srpna v Domažlicích a budou pokračovat v Sušici, Nýřanech, Blovicích, Stodu, Horšovském Týně, Rokycanech, Klatovech, Horažďovicích, Plzni, Přešticích, Stříbře, Dobřanech, Kralovicích a skončí 14. září v Tachově a Nepomuku.
Kraj dostal v první vlně dotací 231 milionů Kč. Další dvě budou následovat do roku 2020. Za šest let by mohli obyvatelé Plzeňského kraje vyměnit až 5000 starých kotlů na tuhá paliva. Celkem je jich v kraji zhruba 40.000. Dotace jdou na nákup nízkoemisních kotlů na biomasu a uhlí i na tepelná čerpadla a plynové kotle.
Cílem ministerstva životního prostředí, podle něhož půjde do všech krajů devět miliard korun, je vyměnit v celé republice do roku 2020 až 100 000 nevyhovujících kotlů, tedy čtvrtinu, což má zajistit skokovou změnu kvality ovzduší. Nový zákon o ovzduší umožní od příštího roku kontroly lokálních topenišť přímo v domácnostech.
Sdílet / hodnotit tento článek