Designér jako sportovec
Téma Sport nesouviselo pouze s letošní olympiádou v Riu, ale bylo synonymem pro vůli a výdrž, které jsou nutné nejenom pro sportovce, ale také pro umělce a designéry: „Design, stejně jako sport, je hra i tvrdá práce,“ vysvětluje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a dodává, že bez spolupráce s výrobci, galeristy, obchodníky a bez dobrého zázemí sám designér nedokáže téměř nic. Ve svém příspěvku pak představila hlavní protagonisty výše zmíněných vizuálů, podotkla, že heslo Emila Zátopka zažívá v praxi asi každý úspěšný autor a ukázala portréty umělců v okamžiku soustředění, radosti, napětí či konečného vítězství. Vizuály zobrazovaly Maxima Velčovského, Rony Plesla, Jana Plecháče a celou plejádu další českých i zahraničních designérů. Dominují tady emoce, vášeň a tvrdá práce. Fotografie pro vizuál osmnáctého ročníku vytvořil Salim Issa, grafiku obstarala Martina Černá ze studia Imagery.
Design v zajímavém prostoru
Designblok je každoročně velkou událostí podzimu, ožívají galerie, pop-up shopy, nejrůznější showroomy a také zajímavé stavby po celé Praze. Úspěch dlouho sklízela funkcionalistická stavba Nákladového nádraží od Karla Caivase a Vladimíra Weisse z třicátých let. Bohužel nebyla vždy plně využita a její potenciál ztrácel. Další místo setkávání, Kafkův dům u Staroměstského náměstí, je sice otevřenější novým nápadům, ale je naopak svázán místem. Expozice jsou situovány do pater domu a do jednotlivých pokojů, ale pokud přijde více zájemců, lidé marně hledají trochu soukromí. Jako nejlepší reprezentativní místo se jevil Art House Colloredo-Mansfeldský palác u Karlova mostu. Prostor by si ovšem zasloužil nápaditější scénáře jednotlivých akcí. Stejně jako v případě výše zmíněné funkcionalistické stavby nebyl vždy plně využit potenciál budovy. V letošním roce byly na centrálním místě Výstaviště Praha Holešovice otevřeny tři specializované prostory – Superstudio, Openstudio a Art House. Každý prostor nabídl jiný charakter instalací i vystavujících subjektů. V interaktivní krajině pojmenované Designérie trůnily obrovské lustry nazvané Slunečnice od Maxima Velčovského, v Openstudiu vystavovali šperkaři a designéři a všude kolem se proháněly děti v autech vytvořených z popelnic na recyklovaný odpad. Během Designbloku se zapojila také celá řada galerií a pop-up shopů po celé Praze a otevíraly se speciální instalace v exteriéru města.
Letošní ročník rekordní
Designblok, Prague Design and Fashion Week je bezesporu největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Historie festivalu sahá do roku 1999, kdy jej založila Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé pořádající agentury Profil Media. Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studií. Designblok každoročně přiláká více než 50 000 návštěvníků všech věkových skupin z České republiky i zahraničí. Ani letos tomu nebylo jinak.
Ale v čem byl letošní ročník opravdu výjimečný? Ředitelka Jana Zielinski v rozhovoru pro portál estav říká, že byl rekordní počtem designérů i počtem zemí, ze kterých pocházejí. Objevilo se zde 197 designérů z 20 zemí světa a byl překonán i loňský počet návštěvníků. „Navíc je každý ročník unikátní svým tématem,“ dodává Jana Zielinski. To letošní, sport, se projevilo hlavně v centrální hale Průmyslového paláce, kde byla instalována zážitková krajina Designérie, na které se podíleli přední čeští architekti a designéři, například Maxim Velčovský, H3T architekti, Hippos Design, nebo Anna a Jerry Kozovi. „Moc se mi letos líbil doprovodný program, hlavně přednášky na Reflex Stage, nebo módní přehlídky. Hodně jsme se letos také věnovali charitě a například závěrečný večer Designbloku, který byl věnován módní přehlídce, kde čeští módní návrháři vytvořili modely pro mladé pacientky nemocné rakovinou prsu, vzal za srdce. Téma příštího ročníku ještě není zveřejněno, ale určitě překvapíme novou podobou Designérie. A hlavně – na Designblok by se mělo chodit především kvůli novinkám na trhu a ty jsou přece každý rok úplně nové a mnohdy překvapivé…,“ podotýká na závěr s milým úsměvem ředitelka Designbloku Jana Zielinski.
Sdílet / hodnotit tento článek