Seminář Interiéry je určen pro širokou odbornou veřejnost, především pro návrháře interiérů, architekty, výrobce a dodavatele interiérových prvků. Cílem je podle slov spolupořadatelky akce Ivy Bastlové kromě seznámení s novinkami na trhu, novými technologiemi, trendy a zajímavými realizacemi, také smysluplné propojování designérů a výrobců na území Čech a Slovenska.
Zahájení semináře patřilo tak jako v případě většiny volyňských akcí řediteli VOŠ a SPŠ Volyně RNDr. Jiřímu Homolkovi. Představil školu jako moderní instituci, která se kromě jiného významně podílí i na programech vzdělávání návrhářů interiérů, podporuje environmentálně zaměřené programy pro dřevěné konstrukce, nízkoenergetické a pasivní stavby, pracuje s nejnovějšími metodami zpracování biomasy. Zdůraznil, že rychlý rozvoj technologií, který snese srovnání snad jenom s vynálezem parního stroje, nedává odborníkům jinou možnost, než celoživotní vzdělávání. Znalosti získané při studiu na střední a vysoké škole již dávno nestačí: „Řada poznatků je již dávno překonána a bez nových informací nelze obstát v konkurenčním boji. Seminář Interiéry je místem naplňujícím podmínky moderního celoživotního vzdělávání, které je pro každý perspektivní obor současnosti nezbytné,“ uvedl ve svém příspěvku.
Vtipnou formou pak navázala Iva Bastlová, která představila přednášející a prozradila i něco ze zákulisí pátého ročníku semináře. „Nejde o komerční veletrh ani o dlouhé teoretické přednášky, vše je provedeno prakticky, reálně a cíleně. A to v jeden den na jednom místě. Ze zkušenosti víme, že dobrá spolupráce a správné kontakty patří mezi osvědčené know how každé firmy,“ uvedla a zdůraznila možnosti navázání obchodních vztahů v neformální atmosféře a pozvala přítomné také na společenský večer s oslavou 20. výročí VOŠ, který následoval po dni plném přednášek a předváděcích akcích. „Tato akce není jenom o celoživotním vzdělávání. Je to naprosto, a to bez jakéhokoli přehánění, úžasné místo setkávání lidí z oboru. Nejenom těch, kteří se znají. Zde se lidé seznamují zcela přirozeně, sdělují si zážitky ze své praxe a navazují spolupráci. Designéři tu nejsou jako konkurenti, ale jako dávní přátelé. Znáte něco lepšího?“
Letošní hlavní téma nazvali organizátoři Příběh realizací, designérů a materiálů. Vysoce váženým přednášejícím byl profesor, akademický architekt, Jiří Pelcl z pražské VŠUP, který hovořil na téma Zapomenutí minimalisté – Hnutí Shakers v USA. Přinesl tak pádný důkaz o tom, že i malá společenství lidí dokážou ovlivnit kulturu a myšlení většinové společnosti. Ve své přednášce uvedl i představy minimalistů na nové budovy: „Obytné domy byly rozsáhlé a vícepatrové, protože musely ubytovat desítky lidí. Dispozice odpovídaly striktnímu oddělení mužů a žen, budovy měly dva vchody a dvě schodiště a jednotlivé sekce byly odděleny. V objektech byla společná jídelna, kuchyně, prádelna a jiné servisní prostory umožňující společné ubytování. Budovy byly stavěny na základě komunálního života, kde funkčnost byla na prvním místě…“ Na snímcích mohli návštěvníci vidět dochované stavby v původních sídlech Shakerů, které jsou dodnes vyhledávaným cílem milovníků architektury a designu, a výrobky této komunity jsou zastoupeny ve sbírkách věhlasných muzeí po celém světě.
Vyváženost pohledu pak nabízel příspěvek Jakuba Colona ze společnosti J.A.P.. Představil zajímavé prvky současného minimalismu obohaceného o nové moderní technologie. Zaměřil se na konkrétní technická řešení dveří a hovořil o výhodách skrytých zárubní. Ve stejném duchu se nesly i další příspěvky. Nehovořilo se však pouze o interiérech. Na řadu přišla i loga, vizuální identity, zlepšení komunikace se zákazníky a osvědčené oborové soutěže. Za všechny snad udělování ocenění Nábytek roku, jehož cílem je podpora výrobních firem, pro které je design důležitou součástí výrobního procesu i marketingovým nástrojem. Populární jsou i příběhy realizací z televizního pořadu TV Prima Jak se staví sen. Ve svém příspěvku představila zdařilé rekonstrukce architektka Kamila Douděrová, která působí v tomto pořadu také jako moderátorka. Zajímavé bylo sledovat drobné detaily v interiérovém designu, jež ve finále korunují celému interiéru. Mohou to být obklady, svítidla či zaoblení materiálu, jež dává našemu domovu přátelštější, ale i bezpečnější tvář. „Modernímu interiéru více sluší základní tvary, mezi něž patří i kruh či z něj vycházející čtvrtkruh, půlkruh. Oblé prvky navíc působí esteticky čistě,“ vysvětluje ve svém příspěvku Branislav Mikitka ze společnosti Design Factory a dále představuje vlastní technologii oblouků, kde obratně pracuje s italskou topolovou překližkou. Po čase se tato technologie aplikovala do praxe a v současné době je základem nadstavby pro výrobu jakýchkoli zaoblení, ať již kašírovaných plastem, stříkaných nebo dýhovaných. Využívá se například v prodejnách značky Samsung.
Popisovat přednášky a představovat všechny přednášející by byl nadlidský úkol a navíc vždy ochuzený o to nejdůležitější: Být při tom. Seminář se konal již po páté a poslední ročníky měly vždy své vlastní téma. Letos to byl Příběh realizací, designérů a materiálů a seminář se stal podle ohlasů i dobrým příběhem pro všechny zúčastněné: „Na tuto hru přistoupili všichni přednášející. Byla zde tedy kontinuita a nabízely se i různé pohledy na interiéry a práci profesionála. Jako celek to nakonec vyznělo naprosto úžasně. Sami posluchači mi sdělovali své příběhy,“ podotýká Iva Bastlová a spokojeně dodává: „V sále bylo asi 340 posluchačů, což mě opravdu velmi těší, protože dostat lidi z praxe do přednáškového sálu na celý den není opravdu snadné. Udržet je tam a vyvolat v nich nadšení bývá ještě těžší. Při svém úvodním vstupu jsem s nadsázkou říkala, že věřím v to, že až budou posluchači odjíždět, interiéry je budou bavit ještě více, než je tomu nyní. Po skončení akce jsem viděla, že se to opravdu povedlo. Potvrdilo se, že má smysl takovéto akce pořádat…“
Sdílet / hodnotit tento článek