Pro územní souhlas nahrazující územní rozhodnutí je forma souhlasu upravena v § 96/3 písm. d) stavebního zákona, kdy se požaduje, aby byly doloženy „souhlasy osob, které mají vlastnická nebo jiná věcná práva k pozemkům nebo stavbám na nich a tyto mají společnou hranici s pozemkem, na kterém má být záměr uskutečněn“, přičemž „souhlas musí být vyznačen na situačním výkresu.“ Souhlas se nevyžaduje v případech stavebních záměrů uvedených v § 103, pokud nejsou umístěny ve vzdálenosti od společných hranic pozemků menší než 2 m (stavby pro chovatelství požadovaných rozměrů, výrobky plnící funkci stavby a další).
Pro Souhlas s ohlášenou stavbou je forma upravena v § 105 odst.1 písm. f), kde je třeba doložit k návrhu „souhlasy osob, které mají vlastnická práva nebo práva odpovídající věcnému břemeni k pozemkům, které mají společnou hranici s pozemkem, na kterém má být stavební záměr uskutečněn“ a to tak, že „souhlas s navrhovaným stavebním záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu“
Pozor i v případě, kdy je více spoluvlastníků. Dle občanského zákoníku rozhodují o hospodaření se společnou věcí (běžné správě) podíloví spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti jejich spoluvlastnických podílů, přičemž z právních úkonů týkajících se společné věci jsou povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně (§1128 OZ). K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení, zhoršení, změně jejího účelu je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků. (§ 1129 OZ) Obstarání souhlasu jednoho spoluvlastníka tak nemusí být dostačující.
© Fotolia.com - sondem
Jen dohoda či prohlášení jako kvalifikovaný souhlas nestačí
Na internetu dnes můžeme nalézt nepřeberné množství informací. Bohužel ne vždy jsou úplné a pro stavebníky tak v praxi využitelné. Pozor na návrhy dohod či prohlášení vlastníka sousedních pozemků, kterými vlastník sousedního pozemku prohlašuje, že souhlasí s provedením stavebního záměru. Tyto jsou často poskytovány zdarma a bez toho, že by informovaly o skutečnosti, že je třeba stavebnímu úřadu doložit podpis souseda na situačních výkresech. Může se tak stát, že napodruhé po předložení situačního výkresu si soused souhlas rozmyslí. Samotné dohody je možno využít pro úpravu vzájemných majetkových práv a nároků, které mohou v souvislosti realizací stavby vzniknout, nebo mohou obsahovat úpravu podmínek pro provedení stavby a okolí, pokud se realizace stavby může dotknout vlastnických práv souseda.
Různá prohlášení a nepojmenované smlouvy (dohody), jejichž obsahem je projevení souhlasu souseda s realizací stavby nebo s jejím umístěním bez přiložení situačních výkresu opatřených souhlasem souseda sami o sobě nemohou nahradit požadavek zákona v náležitosti formy.
Předložení nekvalifikovaného souhlasu může v praxi vést přinejmenším k prodloužení lhůty pro vydání souhlasu ze strany stavebního úřadu či k překlopení postupu do územního řízení dle § 96 odst. 5 stavebního zákona.
© Fotolia.com - Rido
Situační výkres stavby
Souhlas souseda, resp. osoby která má vlastnická práva k sousednímu pozemku či stavbě, musí být vyznačen na situačním výkresu. U souhlasu postačí prostý podpis, zákon nepožaduje, aby byl podpis úředně ověřený.
Co se týče parametrů situačních výkresů, u těchto stavební zákon nestanoví bližší podmínky, ani co do náležitostí ani co do obsahu. Pokud není pro stavební záměr potřeba zpracovat projektovou dokumentaci, kde jsou situační výkresy její součástí, doporučuji, aby byl z nákresu vždy patrný jednak charakter stavby (půdorys a pohledy), základní výškopis, odstupové vzdálenosti, tj. vzdálenosti od hranic pozemků a sousedních staveb.
U ohlašovaných staveb je možné využít situační výkresy, které jsou součástí projektové dokumentace, která musí být zpracována oprávněnou osobou a tvoří následně přílohu žádosti k souhlasu s ohlášenou stavbou. Dle vyhlášky 499/2006 Sb. O dokumentaci staveb tvoří situační výkresy přílohu C.
Sdílet / hodnotit tento článek