Hlavním nedostatkem nejčastěji používaných domácích dřevin s nižší přirozenou trvanlivostí, jako je například smrk, běl borovice, ale i většiny listnatých (kromě např. dubu a akátu) je náchylnost na poškození dřevokaznými houbami. Ty však potřebují pro svůj růst příhodné podmínky. Z praxe je známým poznatkem, že hraniční nejnižší vlhkost dřeva, vhodná pro jejich růst je 20 %. Tuto vlhkost má dřevo trvale, pokud je v přímém kontaktu se zemí a poměrně často, pokud je vystaveno srážkám, případně vzlínání vody ze země.
Dále často dochází ke zvlhnutí dřeva v okolí kovových spojovacích prostředků vlivem kondenzace. To bývá spojeno i se změnou barvy vlivem reakce kovů a extraktivních látek ve dřevě obsažených. Známým poznatkem je též to, že dřevo nejvíce a nejrychleji vsakuje vodu z čelných ploch, zvláště pokud jsou vystaveny kolmo nahoru a tím umožňují její průnik hluboko do jeho struktury.
Jak ochránit dřevěný plot před vlhkostí
Dlouhodobou trvanlivost a životnost méně trvanlivých druhů dřeva v exteriéru je možné dosáhnout jen zabráněním vlivů vlhkosti, což je možné dále násobit použitím vhodné povrchové úpravy nátěrem.
Druhou možností je použití velmi trvanlivých (ale dražších) druhů dřeva nebo modifikovaného dřeva se zvýšenou odolností vůči škůdcům (např. termowood, acetylované dřevo atd.).
Třetí variantou je použití vhodné chemické impregnační látky, což je však spojeno s ekologickými a také zdravotními riziky a pro důkladnou aplikaci je nutné využít příslušné tlakové impregnační postupy.
Pro prodloužení životnosti dřevěných výrobků v exteriéru je stěžejním faktem také to, jak je umožněno vodě ze dřeva po navlhnutí unikat, tj. jak konstrukce, nebo její detail „dýchá“, provětrává, jak proudí kolem a skrze ní vzduch. Voda je faktorem, který dále způsobuje vznik trhlin ve dřevě během vysoušení a je i faktorem výrazně ovlivňujícím degradaci povrchů dřeva a nátěrů vlivem dalších povětrnostních vlivů (sluneční záření, změny teplot, proudění vzduchu, prach nečistoty atd.)
Konstrukční detaily – předpoklad dlouhé životnosti dřeva
Důležitost a vliv drobných konstrukčních detailů bude v následující části předvedena na různých variantách dřevěného oplocení, které se těší značné oblibě. Malou konstrukční úpravou respektující výše uvedené zásady je možné životnost plotu prodloužit i násobně. Tohle platí nejenom pro dřevěné ploty, které byly vybrány jako jednoduchá a přehledná ukázka, ale i pro složitější konstrukce jako jsou altány, pergoly, dřevěné můstky, a dokonce i pro dřevěné chaty a domy.
Pro všechny dřevěné ploty je základem (pokud nepoužijeme vysoce trvanlivé druhy nebo tlakově impregnované dřevo) nepřipustit přímý kontakt se zemí. V případě nedodržení tohoto doporučení riskujeme poškození a dokonce ztrátu funkčnosti vlivem působení dřevokazných hub řádově za několik let. V extrémním případě již po jednoleté či dvouleté nechráněné a špatně konstrukčně řešené expozici.
Dalším důležitým faktorem prodlužujícím životnost dřevěných plotů je využití vhodné povrchové úpravy. Stručnou radou je, že kvalitní pigmentované povrchové úpravy vydrží delší dobu, jejich nevýhodou je ztráta původní barvy dřeva. U transparentních variant je nutné počítat s častější renovací poškozeného nátěru a částečnou změnou odstínu do tmavších tónů během víceleté expozice na slunečním záření. Vhodnou variantou může být také ponechání dřeva bez povrchové úpravy. Podmínkou je však využití vhodné konstrukční ochrany.
Jak je z uvedených obrázků vidět, i zdánlivě jednoduché navržení dřevěného plotu skýtá řadu designových řešení. Jen některé však splňují více požadavků konstrukční ochrany dřeva najednou. Autoři však věří, že konečný spotřebitel má možnost výběru i ze správných řešení. Tím prodlouží životnost plotu, případně oddálí jeho opravu nebo kompletní renovaci. Počáteční, chytré a někdy i o něco vyšší investice následně ušetří nejen finanční prostředky, energii, ale i vzácnou surovinu, kterou dřevo bezesporu je. I takovýmito maličkostmi se každý z nás může podílet na ochraně životního prostředí a stát se více ekologicky smýšlejícím člověkem.
Nevhodná varianta konstrukčního řešení
Zkosení čelních ploch
Lepší variantou je zkosení čelních ploch – srážková voda rychleji odteče a tím působí kratší dobu a nezvyšuje tak vlhkost dřeva. Modifikace varianty zkosení čel poskytují různá designová řešení – obliny, oblouky atd.
Zastřešení čel stříškou
Je dalším vylepšením konstrukční ochrany plotů – v tomto konkrétním případě je však slabinou uložení dřevěných nosných příček přímo do zdiva – dřevo dostatečné nevětrá a následně za vhodných podmínek vzniká hniloba.
Zastřešení čel stříškou nebo rámem konstrukce
Souběžně je potřeba řešit uchycení. Je důležité nechat mezírku mezi dřevem a kovem, aby kondenzací vody na kovu nedocházelo ke zvlhčování čel dřeva a následnému pomalému a špatnému vysychání.
Podélné uložení plotové výplně
Podélně uložené plotové výplně, vzájemně se překrývající, čímž tvoří stříšku desce pod ní. Navíc sešikmené, vhodné pro stečení vody z povrchů a bez kontaktu s podezdívkou a sloupky – nejlepší varianta bez zastřešení ze všech zde uvedených. Může být kombinována i se zastřešením pomocí rámu konstrukce, čímž se ochrana dřevěných prvků plotu dále zdokonaluje.
Rozdíl mezi zastřešeným a nezastřešeným plotem
Smrkový plot chráněný stříškou – bez povrchové úpravy po pětileté expozici
Smrkový plot bez konstrukční ochrany – bez povrchové úpravy po pětileté expozici
Sdílet / hodnotit tento článek