"Komise nám doporučila jako nejvhodnější místo Těšnov a já s tím souhlasím," uvedla primátorka. Vybudování výstavních prostor podle ní lokalitu zkultivuje a oživí. "Pokud by nový domov Slovanské epopeje byl právě v místech, kde dříve stávala budova těšnovského nádraží, přispělo by to navíc i k humanizaci Severojižní magistrály," doplnila. Odborníci Praze doporučili vypsat architektonickou soutěž. Náklady ani termín výstavby nejsou známy.
Kromě parku na Těšnově zvažovala komise umístění na Letné, Vítkově, Výstavišti, na Vyšehradě a v místě někdejších Eliščiných lázních na konci Revoluční ulice. Jako jednu z podmínek vedení města stanovilo to, že musí jít o stavbu nových výstavních prostor. Rekonstrukce některé třeba historické budovy by byla zdlouhavá a finančně nákladnější, vyplývá ze studie Institutu plánování a rozvoje (IPR).
Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam národních kulturních památek. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Přáním autora ale bylo, aby město pro epopej vybudovalo samostatný výstavní pavilon. Dosud se tak nestalo. V roce 2012 se dvacítka pláten za velké mediální pozornosti přestěhovala ze zámku v Moravském Krumlově do Prahy. Ve Veletržním paláci byla k vidění od poloviny roku 2012 do konce loňského roku. Vidělo ji přes 380 000 návštěvníků. Nyní dílo čeká transport. Ministerstvo kultury na konci loňského roku povolilo cestu do Japonska. Do Číny ale zatím ne. Asijské turné má řadu kritiků. Obávají se poškození pláten.
Sdílet / hodnotit tento článek