Jak prodat bydlení poradila autorka ESTAV.cz a realitní makléřka Lucie Tůmová
Přednáškový blok portálu ESTAV.cz se držel hlavního tématu veletrhu, a tím je bydlení a reality. Hlavní přednášející, zkušená realitní makléřka Lucie Tůmová, zástupkyně Realitní komory ČR pro Prahu 1, seznámila plný sál posluchačů se strategií prodeje nemovitosti.
„Pokud budete prodávat nemovitost sami přes volnou inzerci, připravte se na 30 – 40 telefonátů denně. Většina z toho budou realitní makléři, nezbývá vám, než se snažit tyto nabídky odfiltrovat. Je dobré zřídit si na takový prodej speciální telefonní číslo, popřípadě mailovou adresu,“ řekla Lucie Tůmová na přednášce.
Z další přípravy na prodej zmiňovala paní Tůmová především dokumenty, list vlastnictví, evidenční list, kolaudační rozhodnutí, nabývací titul, informace o hospodaření SVJ (v případě bytu) a průkaz energetické náročnosti budovy.
K tomu Lucie Tůmová dodává: „Průkaz energetické náročnosti budovy máte povinnost jako prodávající kupujícímu dodat. Ukládá vám to zákon, a to i v případě, že kupující průkaz nevyžaduje. V případě nedodání vám jako prodávajícímu hrozí pokuta v řádech mnoha desítek tisíc korun.“
Není na škodu si jako prodávající nechat vyhotovit inspekci nemovitosti a tu kupujícímu předložit. Ano i s chybami, které inspektor nemovitosti najde! „Kupující má právo reklamovat u vás vady i 5 let po koupi. Inspekce nemovitosti podepsaná a předaná kupujícímu tak může být pro vás jako prodávajícího důležitá. Jedině tak prokážete, že kupující o všech vadách věděl a nemá právo se domáhat dodatečné slevy.“ Férový přístup se zkrátka vyplatí.
Dále je výhodné připravit i nemovitost na prodej a prohlídku. Opravit drobné vady typu prasklé žárovky, uvolněné kliky a podobně. Důležité je provést generální úklid, vyklizení prostoru, přebytečného nábytku a vybavení. Nemovitost prodáváte, budete se stěhovat, beztak by vás vyklizení neminulo. Pro jednodušší prodej je lepší byt či dům vyklidit přednostně. K tomu je možné využít i služby homestagingu (nebo také hometuningu), kdy vám designéři pomohou vylepšit byt tak, aby se kupujícímu více líbil na fotografiích i při prohlídce.
Důležitou věcí je správné nastavení ceny nemovitosti. K té sdělila Lucie Tůmová zajímavou úvahu: „Mnoho prodávajících si myslí, že když nastaví cenu bytu výše, že to tak možná prodají a vydělají. Většinou to tak nebývá. Nikdo vám nedá za nemovitost více, než je cena obvyklá. Kupující jsou poučení a mají často dobrý přehled o cenách podobných nemovitostí. Naopak, když nastavíte cenu vysoko, bude nemovitost v nabídce dlouho, což nevypadá dobře. Může se vám pak stát, že při zlevňování se dostanete níže než na obvyklou cenu. Když nastavíte cenu obvyklou či mírně pod ní, je zde šance na více zájemců a jistého soupeření mezi nimi, což může cenu naopak navýšit i nad cenu obvyklou. Nastavení ceny je citlivá obchodní a psychologická záležitost.“
Financí se týkal i další postup, který realitní makléřka sdělila a nutno říci, že bohužel není na našem trhu běžný. „Úschovu peněz, do doby převedení nemovitosti, nenechávejte na realitní kanceláři. Domluvte si vždy s realitním makléřem i kupujícím advokátní nebo notářskou úschovu. Poplatky za tuto službu nejsou vysoké v porovnání s hodnotou celého prodeje a s rizikem jaké nese úschova například u realitního makléře. My úschovu u makléře nikdy nevyužíváme.“ dodává Lucie Tůmová tip, který dává tušit, že i na realitním trhu navzdory všem medializovaným odstrašujícím případům lze najít slušné obchodníky, kteří chtějí dělat obchody s nemovitostmi férově a bezpečně pro všechny zúčastněné strany.
Příručka Jak koupit bydlení
Jak koupit bydlení poradí odborníci a příručka portálu ESTAV.cz
„Další částí přednášky se postavíme na druhou stranu mostu, záměrně neříkám barikády, při prodeji nemovitosti, a ukážeme si, na koho se můžete obrátit v roli kupujícího nemovitosti. Zároveň se podíváme, jak lze efektivně využít příručku Jak koupit bydlení,“ uvedl svoji řeč šéfredaktor portálu ESTAV.cz Ing. arch. Oldřich Rejl.
Při koupi nemovitosti je dobré se obrátit na několik odborníků. Jsou jimi právník, k revizi smluv a prověření právních vztahů okolo nemovitosti i prodávajícího. Dále technici – inspektoři nemovitostí, kteří vám prověří, v jakém stavu dům či byt je a jaké bude nutné udělat případné investice. Architekt vám může pomoci posoudit nemovitost z hlediska vhodnosti vašich představ o bydlení, zda se například na pozemek vejdete s vaším vysněným domem, či zda je velikost bytu pro vaše budoucí plány dostatečná. Zástupce kupujícího nemovitosti – aneb realitní makléř na vaší straně (na straně kupujícího, placený kupujícím) vám může pomoci s vyhledáváním vhodných nemovitostí, s domlouváním prohlídek nebo například prověřením obvyklých cen.
„Zvát si však všechny tyto odborníky na každou prohlídku a platit jejich služby, když vybíráte například mezi pěti byty či třemi pozemky je časově téměř nereálné, finančně nákladné. Tyto odborníky se vyplatí zvát, když už se rozhodujete o jedné nebo dvou nemovitostech. Proto, abyste mohli odbornou prvotní selekci provést sami, je ideální příručka oceněná Grand Prix For arch 2015 od portálu ESTAV.cz Jak koupit bydlení. Soubor otázek sepisoval tým odborníků, architektů, právníků i techniků a může posloužit i vám, a to díky ESTAV.cz zcela zdarma,“ dodal Oldřich Rejl
Příručku Jak koupit bydlení dostali návštěvníci přednášky v tištěné podobě. Všichni ostatní si ji mohou stáhnout v PDF na ESTAV.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek