"Výrazný růst hodnoty zadaných zakázek signalizuje pokračující oživení stavebnictví a růst stavební produkce pro veřejný sektor ve druhé polovině letošního roku a v roce 2018. Méně příznivou zprávou pro další vývoj stavebnictví je pokles nově vypsaných zakázek," uvedla ředitelka úseku inženýrské činnosti ÚRS Praha Petra Lupíšková Coufalová. Hodnota nově vypsaných zakázek do konce srpna meziročně klesla o pětinu na 79,8 miliardy korun.
Zvýšení objemu i počtu zadaných zakázek by se na zlepšení výkonu českého stavebnictví mohlo projevit i podle oslovených analytiků. Do konce srpna stavebnictví vzrostlo meziročně o tři procenta, tahounem bylo pozemní stavitelství. Inženýrské stavitelství, které je na veřejných zakázkách více závislé, meziročně kleslo o 8,7 procenta. Podle Českého statistického úřadu loni stavebnictví celkově kleslo o 5,9 procenta.
Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby podle ÚRS do konce srpna meziročně vzrostla o 52,5 procenta na 23,9 miliardy korun, na inženýrské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, o 51,7 procent na 63,3 miliardy korun. Průměrná velikost zakázky byla 21,6 milionu korun, o zhruba pětinu více než byl průměr za loňský rok.
Celkem 11 zadaných zakázek překročilo miliardu korun. Největší zakázkou byla rekonstrukce rozvodny Kočín u jaderné elektrárny Temelín za 3,56 miliardy korun, kterou získalo sdružení firem Egem, ASE a Vuje. Následovala stavba úseku dálnice D48 Rybí - Rychaltice za 2,5 miliardy korun pro sdružení Metrostav, Swietelsky a Colas. V celém loňském roce bylo miliardových zakázek sedm.
Veřejnou zakázku na stavební práce získalo do konce srpna 1109 firem. Největší objem patřil společnosti Eurovia, které veřejná správa zadala 157 zakázek za 3,37 miliardy korun. U dalších 176 tendrů za 6,43 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.
Sdílet / hodnotit tento článek