Preferuji stavebko – tak agentuře SC&C odpovědělo bezmála 40 procent respondentů mezi 25 až 49 lety na otázku, který druh spoření je pro ně nejvýhodnější. Důchodové pojištění vnímá jako nejlepší způsob spoření ani ne šestina dotázaných (16 procent), zatímco další formy zhodnocování úspor preferují jen jednotky procent respondentů. Ostatně stavební spoření má sjednáno více než polovina českých domácností středního věku.
Napříč socioekonomickými kategoriemi lze zaznamenat mírné odchylky, kupříkladu mají stavební spoření sjednáno častěji ženy než muži. U všech sledovaných skupin ovšem z hlediska výhodnosti zůstává zdaleka nejoblíbenějším spořicím produktem, a to i navzdory tomu, že s výší příjmu jeho atraktivita klesá. Stavebko považuje za výhodné 45 procent lidí s příjmy do 10 tisíc korun čistého měsíčně a 32 procent lidí, kteří mají mezi 25 a 30 tisíci korun.
„Stavební spoření dnes využívá přes tři miliony Čechů. Vysokou oblibu si drží po téměř čtvrtstoletí, které uplynulo od jeho vzniku. Jedním z důvodů je určitě státní podpora, která je aktuálně ve výši až 2 tisíce korun ročně,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny a dodává: „Pokud si peníze na stavebko neposíláte pravidelně každý měsíc, nezapomeňte je do konce roku poslat, abyste o podporu zbytečně nepřišli. Převod byste měli stihnout ideálně do Vánoc, aby se částka připsala ještě do konce roku.“
Výhodnost stavebka podle čístého měsíčního příjmu
Státní podpora stavebního spoření činí 10 procent z uložené částky, maximálně však 2 tisíce korun ročně. K získání plné výše je nutno na účet stavebního spoření každý rok vložit alespoň 20 tisíc korun. Včetně státního příspěvku lidé mohou dosáhnout na zhodnocení až 3,6 procenta ročně, což může přesahovat zúročení úspor uložených na termínovaných nebo spořicích účtech v bankách.
Sdílet / hodnotit tento článek