Instalují se proto velkoplošné topné systémy jako např. podlahové topení. Tyto mohou zaručit také při relativně nižších topných teplotách dostatečné vyzařování tepla. Mají-li být existující budovy přestavěny na zemní tepelné vytápění a jsou-li k dispozici pouze konvenční radiátory, nezbývá většinou nic jiného, než je nahradit velkoplošnými radiátory.
Tepelná čerpadla s bivalentním zdrojem (elektrokotlem)
Pozor na návrhy nebo nabídky, které vás přesvědčují o tom, že tepelné čerpadlo s elektropatronou nebo jiným bivalentním (doplňkovým) zdrojem tepla by vám mohlo ušetřit mnoho metrů vrtů a tím snížit náklady na vrty. Elektropatrona i další bivalentní zdroj toto jistě umí, ale jen na úkor vaší faktury za elektrickou energii, nebo za jiný zdroj energie.
Ušetřit množství odvrtaných metrů pomocí elektropatrony nebo jiného bivalentního zdroje znamená zvyšovat spotřebu elektrické energie či jiných zdrojů a tím příslušnou měrou provozní náklady tepelného čerpadla. Tím může dojít ke zmaření vaší investice do tepelného čerpadla. AVTČ proto doporučuje monovalentní dimenzování a bivalenci použít pouze jako zálohu.
Pro návrhy tepelných čerpadel s vrty AVTČ doporučuje využívat směrnice zemí EU, např. velmi propracovaná je německá směrnice VDI 4640. Její dodržování by mělo být dnešním standardem nabídek firem zemí EU.
Tepelné čerpadlo s vrty je systémem, kde energetický zdroj (zemní vrty) a tepelné čerpadlo musí být navrženy v souladu s požadavky, které klade dům a které očekáváte Vy s ohledem na kvalitu bydlení, osobní komfort a ekonomickými nároky na provoz. Aby se toto vše podařilo, uvedli jsme pro Vás pravidla, která musíte bezpodmínečně dodržet.
Sdílet / hodnotit tento článek