Spoj mezi patou sondy (ohyb v nejnižším místě sondy) a potrubím sond by měl být zhotoven v odborné dílně, aby byla zajištěna jeho kvalita, nikoli na stavbě. Na patě sondy včetně jejich spojení musí být provedena tlaková zkouška o 1,5násobku maximálního pracovního tlaku sondy. Výsledky zkoušky musí být zdokumentovány v platném certifikátu. Ten je důležitý pro uplatnění záruky! Výstroj vrtu – kolektor se dodává na stavbu kompletně v rolích a může být ihned zasunut do vrtu. Kvalitně vyrobená sonda nemůže být vyráběná na stavbě, ale v odborné dílně a na stavbu dodána hotová. Nedůvěřujte firmě, která Vás odrazuje od kompletní výstroje a nabízí jejich levnější variantu tak, že je svaří na staveništi.
Požadavky na injektování
Meziprostor ve vrtu, to je prostor mezi stěnou vyvrtaného otvoru a kolektorem, musí být pečlivě vyplněn. Přes toto vyplnění se transportuje teplo od horniny, popř. okolní zeminy k kolektoru a dále proudícím mediem k tepelnému čerpadlu. Jako tamponážní materiál by se měla používat směs z bentonitu a cementu. Pro zkvalitnění přenosu je možno přidat tepelně vodivé přísady. Odpovídající značkové výrobky jsou běžně na trhu.
Někdy vám bude nabízen štěrk nebo písek. Toto má smysl jen tehdy, pokud je stálá hladina spodní vody jen několik málo metrů pod povrchem a je to povoleno jen tehdy, pokud s tím souhlasí vodoprávní úřady. Při vyplňování štěrkem by se mělo zohlednit kolísání spodní vody. Zaplnění štěrkem má smysl jen tam, kde je dostatek vody, např. v okolí vodních toků. Pokud vám někdo navrhuje, že vrty nemusí být tlakově zainjektovány, pravděpodobně se snaží vyhnout tlakové injektáži z důvodu, že nevlastní požadované zařízení nebo chce zlevnit svojí obchodní nabídku. Ve většině případů však dojde k zmaření vaší investice. Vás přece zajímá, jak budete jímat teplo a kolik budete v následujících desetiletích platit za faktury. Pokud kolektor nemá kontakt s okolní horninou, dochází ke zhoršení přestupu tepla a tepelné čerpadlo pak bude pracovat s výrazně nižší teplotou zdroje tepla. Díky tomu bude pracovat s výrazně horším topným faktorem a váš účet za elektrickou energii spotřebovanou tepelným čerpadlem poroste. Vaše investice do vrtů tím bude zmařená, vzduch není dobrým vodičem. Pokud vás dodavatelská firma přesvědčuje o výhodnosti nestandardního řešení (většinou za účelem snížení ceny), doporučujeme Vám konzultovat navrhované řešení s AVTČ nebo na příslušných vodoprávních úřadech. Uvědomte si také, že při absenci injektáže riskujete také ztrátu vody v okolních studnách.
Také pro připojovací potrubí od vrtu k tepelnému čerpadlu je nutná pečlivost spojení (svaření) a pokládky. Svařování vyžadujte vždy, pro pokládku je možné využít normy na ukládání inženýrských síti v zemi.
Může se stát, že např. působením sil z vnějšku přestane systém těsnit. Je-li nainstalována šachta se zemním rozdělovačem a sběračem, je možné tuto chybu rychle lokalizovat. Tento postižený okruh se pak uzavře a opraví, zatímco může zůstat celé zařízení v provozu. Pokud je u více než jednoho vystrojeného vrtu instalováno zařízení bez rozdělovače a sběrače, je jen velmi obtížné lokalizovat netěsnost. Pak nezbývá než uzavřít celý vrt a přestat používat tepelné čerpadlo. U dvou a více vrtů jsou tedy rozdělovače smysluplné. Zvažte množství prostupů do objektu ve vztahu k hydroizolaci objektu. Pokud nějaká firma trvá principiálně na vynechání rozdělovače a sběrače a argumentuje pouze snížením nákladů na investici, zvažte jestli není nejlepší vynechat tuto firmu.
Často budete také zrazováni od vrtů s poukazováním na velký nepořádek na pozemku při jejich provádění. Seriozní firmy dnes mají zařízení, aby realizace na vašem pozemku proběhla velmi ohleduplně, čistě a ekologicky.
Sdílet / hodnotit tento článek