Pokud je celkový výkon tepelného čerpadla větší než 20 kW, je třeba stavební povolení. Protože se současně jedná o zařízení, která mohou ovlivnit vodní poměry, je třeba k jejich realizaci získat souhlas vodoprávního úřadu.
Vrty typu voda – voda jsou vodními díly, vyžadují vydání územního rozhodnutí nebo územního souhlasu, stavebního povolení a povolení k nakládání s podzemní vodou. Pro uvedení do provozu je nutná kolaudace.
Pokud se vrty provádějí jako tzv. průzkumné v rámci geologického průzkumu, je třeba pro jejich legální využití po jejich zhotovení provést legalizaci dle výše uvedených principů.
Pokud je vrt hlubší než 30 m nebo součet celkové vrtné metráže je větší než 100 m je povinností ohlásit vrtné práce příslušnému báňskému úřadu.
Vlastník pozemku ručí za případné škody v podloží, a to i ty, které způsobí vrtná firma. Jen výběr seriozní firmy vás ochrání proti škodám. Nechte si předložit od provádějící firmy doklad o uzavření pojistně smlouvy pro pojištění odpovědnosti za škodu.
Odpovědný za existenci povolení je ze zásady vlastník pozemku. Je optimální, aby žádosti podala vrtařská firma, popř. projektant, který je pověřený stavbou zařízení, ve spolupráci s vlastníkem pozemku. Nechte se proto před udělením zakázky v každém případě smluvně ujistit, že vám pověřená firma připraví nutné žádosti o povolení tak, že tyto jen podepíšete.
Aktuální stav legislativy zveřejňuje s výkladem na svých stránkách Asociace pro využití tepelných čerpadel.
Sdílet / hodnotit tento článek