"Za zhruba polovinu času vyměřeného na realizaci už stavitelé obnovili zřícenou parkánovou hradbu, staticky zajistili vyklánějící se hradbu uzavírající nádvoří a dokončili statické práce na většině svislých konstrukcí i se záchranou zbytků kleneb," řekl kastelán hradu Jan Lauro. Stavbaři podle něj také vyčistili zdivo palácových stěn a zajistili přípravu pro nové prvky, vytvořili například konzoly k uchycení nosníků.
V úrovni druhého podlaží by měla příští rok vzniknout konstrukce pro novou prohlídkovou trasu, která bude ve výši původního stropu. Pro zastřešení je zvoleno z funkčních i estetických důvodů pískované sklo. Podle požadavku památkářů nezmění nová střecha siluetu hradu. Vedle sanace zdiva projekt počítá i s odkrytím a zastřešením původní kaple gotického hradu ve východním křídle paláce. "Letošek patřil k nejteplejším a nejsušším rokům, takže nedocházelo téměř k řádným prodlevám. Od března se dalo na stavbě pracovat až do teď. Stavební přestávka začne těsně před svátky. Potrvá do půlky ledna a stavba se do příští zimy nezastaví," uvedl Lauro.
Podle něj byl první rok stavebních prací náročný a zasáhl celý zbytek hradního areálu. "Při záchranných stavebních pracích totiž dochází k ohromným přesunům materiálů. Není jiné cesty než přes čtveřici hradních mostů skrze průjezdy pětice bran. Stovky tun materiálu už tedy projely Helfštýnem, a to se pochopitelně projevuje na provozu," podotkl kastelán. I z tohoto důvodu byla letos omezena návštěvnost hradu a omezený režim musí správa zachovat i v sezoně 2019. "Zájemci o návštěvu hradu připravujeme na to, že helfštýnské brány zůstávají od pondělí do středy uzavřené," dodal kastelán. Program akcí v roce 2019 bude podobný letošnímu, od sezony 2020 chystá hrad podstatně bohatší program.
Rekonstrukce paláce na čtvrtém nádvoří se plánovala řadu let. Budova, která patří k největším renesančním stavbám v Česku, je řadu let uzavřena. Palác je bez střechy přes 200 let a záchranný zásah byl nevyhnutelný.
Sdílet / hodnotit tento článek