Jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo klasický komerční úvěr. „Program s názvem Výstavba v sobě spojuje dva momenty. Prvním jsou sociální byty, kam nespadají jenom byty pro sociálně nepřizpůsobivé, ale například také pro seniory nebo matky samoživitelky. Druhým momentem je to, že obce potřebují nájemní byty pro veřejně prospěšné profese, jako jsou například lékaři nebo učitelé,“ uvedla už dříve ministryně Dostálová. Program podle ní není určen pro soukromé vlastnické bydlení, ale pro nájemní bydlení.
V případě, že by se na budování sociálního bydlení dávalo kolem dvou miliard ročně, mohlo by se podle ministerstva pro místní rozvoj postavit kolem 1250 bytů. U rekonstrukcí by to bylo ještě o 150 bytů víc. Za miliardu určenou na dostupné bydlení pro lékaře či učitele by pak šlo pořídit 600 až 800 bytových jednotek.
Na byty pro „veřejně prospěšné profese“ si podle Dostálové mohou obce vzít výhodně úročený úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení, kde je sazba určena referenční sazbou Evropské unie. Aktuálně je to 1,8 procenta.
„Spousta zástupců měst a obcí ale říká, že půjdou raději do komerčního úvěru. Bonita našich měst je natolik dobrá, že jim samy komerční subjekty nabízejí výhodné úroky. Takže například Praha, Brno nebo Ostrava hlásí úročení pod jedním procentem,“ dodala ministryně.
Přečtěte si více v článku na stránkách ČT24.
Sdílet / hodnotit tento článek