REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Družstevní bydlení více o tématu

Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu

Družstevní byt je často levnější způsob, jak si zajistit bydlení. I proto je pro řadu lidí stále lákovou alternativou oproti pořízení vlastního bytu či domu. Koupě družstevního podílu se ovšem od pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví v mnoha ohledech liší. Šest faktů by vám před jeho pořízením určitě nemělo uniknout si představíme.
zdroj: Fotolia.com - ah_fotobox

1. Člen družstva je vlastníkem podílu, nikoli bytu

Člen družstva „svůj“ byt nevlastní, majitelem bytu je bytové družstvo. Pokud se takový byt rozhodnete pořídit, od původního majitele kupujete ve skutečnosti jeho družstevní podíl spolu s právem na uzavření nájemní smlouvy k předmětnému bytu. Při koupi družstevního bytu tak fakticky dochází pouze k převodu členských práv a povinností z původního majitele družstevního podílu na nového nabyvatele. Na rozdíl od prodeje bytu v osobním vlastnictví je převod družstevního podílu administrativně velmi jednoduchou a rychlou záležitostí, ke kterému není zapotřebí ani znalecký posudek a neplatí se ani daň z nabytí nemovitých věcí.  

2. Družstevní byt nelze použít jako zástavu

S tím souvisí i otázka financování koupě družstevního bytu. Na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví si na něj totiž nemůžete vzít hypoteční úvěr, pokud byste chtěli družstevní byt použít jako zástavu úvěrující bance. Banka Vám úvěr na pořízení družstevního podílu sice umí nabídnout, podmínkou je ale následný převod tohoto družstevního bytu nejpozději do jednoho roku do osobního vlastnictví a jeho zastavení ve prospěch banky.

3. Užívací právo k bytu nemusí být vždy nesporné

Od majitele, který vám koupi družstevního podílu nabízí, si předem vyžádejte nájemní smlouvu. Vyhnete se tak případným problémům. Stejně tak je dobré si předem ověřit, že je skutečně členem družstva a má právo svůj podíl dále převést. Z tohoto důvodu lze u větších družstev doporučit, aby k uzavření smlouvy o převodu družstevního podílu došlo přímo v sídle družstva, kde Vám jeho zaměstnanci rádi poskytnou veškeré informace o podmínkách převodu. U malých jedno-domových družstev doporučujeme se předem informovat na podmínky převodu přímo u statutárního orgánu družstva.

4. S družstevním bytem můžou být spojeny dluhy

Ověřte si také, jestli družstevní podíl na byt, o který máte zájem, není zatížen dlužnou částkou, například neuhrazenými předpisy záloh a poplatků spojených s užíváním družstevního bytu či nedoplatku za vyúčtování skutečných nákladů. Vsadit na reference se vyplatí i v případě pořizování družstevního bytu. Zjistěte si, jak bytové družstvo hospodaří s penězi, ale i to, jak fungují jeho statutárního orgány. Důležité by pro vás také mělo být, jestli družstvo nečerpá nějaký úvěr, jehož splácení by se mohlo promítnout do výše Vámi hrazených záloh.

5. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

Pokud uvažujete o koupi družstevního bytu s tím, že byste jej chtěli následně převést do osobního vlastnictví, začněte kontrolou v katastru nemovitostí. Pokud je byt v katastru zapsán, znamená to, že je vymezen jako samostatná jednotka, a je možné ho při splnění zákonných podmínek a stanov družstva převést do osobního vlastnictví. Raději se na možnost převodu informujte předem u bytového družstva. I když to nebývá podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev Jana Vysloužila příliš časté, může se stát, že s převodem do osobního vlastnictví nebude nejvyšší orgán družstva souhlasit. Projděte si předem i stanovy družstva.

6. Bytové družstvo a společenství vlastníků v jednom

V praxi se podle Jana Vysloužila velmi často setkáváme s takzvanými bytovými „kočkopsy”. Jde o bytový dům, kde je část bytů v osobním vlastnictví a část patří bytovému družstvu. Výhodou v takovém případě je, že družstvo zastane správcovskou činnost, stará se o chod domu a zajišťuje i údržbu společných částí domu. Problém může nastat v případě, že některý nájemce či vlastník bytu přestane plnit své peněžité závazky vůči družstvu, případně společenství vzniklému v domě podle platných právních předpisů. Řešení případných dlužníků v družstevních bytech je o něco pružnější, než u vlastnických bytů. V každém případě jde o velký problém nerovného postavení bytových družstev a společenství vlastníků v pozicích věřitelů, na který SČMBD dlouhodobě upozorňuje. V krajním případě by se zejména malá bytová družstva a společenství vlastníků mohla dostat do problémů s úhradami svých závazků vůči dodavatelům energií a služeb, což velmi negativně dopadá na kvalitu bydlení a sousedské vztahy v domech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Družstevní bydlení

  1. Jak bydlet důstojně a dostupně? Sdílené domy a sociální družstvo jako alternativa družstevnímu, nájemnímu i vlastnickému bydlení
  2. Pro koho je vhodný družstevní byt. Jaké jsou rozdíly oproti osobnímu vlastnictví
  3. Princip baugruppe jako lék na bytovou krizi. Připravuje se i v ČR. O co jde?
  4. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví po 1. lednu 2021 je možný ale jen někde
  5. Prohlášení vlastníka je zásadní pro určení bytové jednotky. Jaký je rozdíl oproti podílovému spoluvlastnictví?
  6. Bytové družstvo se za vás postará o správu domu. Co všechno mu můžete svěřit?
  7. Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze
  8. Jak prosadit opravy domu na bytovém družstvu. Kdo to zaplatí?
  9. Revize v bytovém domě nepodceňujte! Užitečné rady pro majitele bytů, SVJ i družstva
  10. SVJ nesežene předsedu ze svých řad? Může využít externí správu bytového domu
  11. Může mít SVJ příjmy z fotovoltaiky? Může společenství vlastníků jednotek příjmy převést do fondu oprav?
  12. Problémy s hypotékou na družstevní byt - jak jej financovat?
  13. Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu
  14. Družstevní byt jako varianta vlastního bydlení
  15. Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?
  16. Financování družstevního bytu: Jaké jsou možnosti úvěrů a jak je to s hypotékou?
  17. Rekonstrukce bytu v družstevním vlastnictví. Co se musí hlásit družstvu a jak to je se zhodnocením bytu?

Mohlo by vás zajímat

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia.com

Novela občanského zákoníku přináší stěžejní změny pro bytová družstva

V rámci novelizace občanského zákoníku dochází k řadě změn, které ovlivní fungování bytových družstev. První z novel nabyla účinnosti již 1. července 2020 (novela přijatá zákonem č. 163/2020 Sb.) a druhá ji nabude 1. ledna 2021 (novela přijatá zákonem č. 33/2020 Sb.). Vedle toho budou navíc první novelu v říjnu…

Zdroj: Fotolia.com - kamila

Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze

Družstevní bydlení už dávno není jen přežitkem z dob komunismu. Ba naopak, kvůli nedostupnému bydlení se tento typ vlastnictví stává znovu velice populárním. I družstva mají ale pochopitelně svá úskalí a jedním z nich může být právě jeho hospodaření. Co tedy dělat, pokud máte podezření na špatné hospodaření se…

Zdroj: Fotolia.com - yakub88

Bytové družstvo se za vás postará o správu domu. Co všechno mu můžete svěřit?

Ačkoli by se mohlo zdát, že role družstevního bydlení upadá, opak je pravdou a bytová družstva našla nové uplatněná v roli správců bytových domů. Bytová družstva dnes pečují o téměř 700 000 bytových jednotek po celé České republice. Co všechno bytové družstvo zajistí za vás, když jste jeho členem nebo i jen, když pro…

Zdroj: Fotolia.com - candybox-images

Pro koho je vhodný družstevní byt. Jaké jsou rozdíly oproti osobnímu vlastnictví

Chcete založit rodinu ve vlastním? Ulevit peněžence měsíční výdaje na nájemné? Nebo chcete zúročit našetřené prostředky? Důvodů, proč si lidé chtějí pořídit byt do osobního vlastnictví, je celá řada. Bydlení ve vlastním (kromě možnosti financování nákupu bytu prostřednictvím hypotečního úvěru) je výhodnější pro ty,…

Zdroj: Fotolia.com - vchalup

Jak se změnily hypotéky? A bude zákon regulující realitní makléře?

Vláda schválila zákon o realitním zprostředkování – platit by mohl od ledna 2020. Předčasné splacení hypotéky bude „za hubičku“. Jak tyto změny zahýbou s vývojem úrokových sazeb a pohne to i s cenami nemovitostí? Komentář realitního makléře Jakuba Žižky.

Zdroj: Fotolia.com - majorosl66

Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie

Jak a čím optimálně ohřívat teplou vodu s ohledem na vysokou míru komfortu, když žijete v panelovém nebo činžovním domě? Některá společenství vlastníků a bytová družstva našla způsob, jak propojit ekonomický zájem s tím ekologickým, a sice kombinací současných zdrojů tepla s obnovitelnými zdroji energií, především…

Zdroj: Fotolia.com - oneinchpunch

Výhody a rizika družstevního bydlení oproti bytu v osobním vlastnictví

První bytové družstvo vzniklo v Česku před více jak 130 lety. Dnes je podle mnohých přežitkem. Podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev Jana Vysloužila by ale bydlení v družstevním bytě mohlo oslovit právě mladou generaci, pro kterou se standardní tržní bydlení stává nedostupné. Je zde i komunitní…

Brno, družstevní byty

Brno chystá družstevní bydlení, po čase přejde na obyvatele

Brno chce zavést družstevní bydlení s cílem pomoci k bytu lidem, kteří nezískají hypotéku, ale mají na splácení. Myšlenka spočívá ve výstavbě bytů na pozemcích města a vzniku družstva, v němž by bylo město garantem a lidé by do něj vstupovali s vkladem 200 000 korun. Hypotéku na dům by si pak namísto nich vzalo…

bytový dům, podnájem

Bydlení v cizím: Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Většina obyvatel České republiky bydlí ve svém. V pronájmu žije necelá čtvrtina Čechů. Nejvíce tento typ bydlení vyhledávají mladí nezadaní lidé do 30 let a studenti. Poptávka po pronájmech výrazně roste během září ve velkých městech s univerzitami – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, ve Zlíně. Studenti ale často v…

Právo a byt

Jaké jsou způsoby vlastnictví bytu – spoluvlastnictví a bytová jednotka

Bydlíte v bytě? Nejste v něm pouze v nájmu, ale byt jste si koupili? Možná víte, že pokud se jedná o byt družstevní, nevlastníte přímo byt, ale koupili jste si podíl v družstvu. Existují ale i další varianty vlastnictví bytu. Víte co máte, když vlastníte ideální část domu? Nebo je lepší vlastnit bytovou jednotku?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA