REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na kvalitu realitních makléřů má dohlédnout zákon. Co bude nařizovat?

Vláda začátkem tohoto roku schválila dávno avizovaný návrh zákona o realitním zprostředkování. Na novém realitním zákonu se přitom začalo pracovat už v roce 2014. Předlohu včera Sněmovna po dvou hodinách posuzování v prvním kole podpořila. Normu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a ústavně právní. V případě, že projde i Senátem a podepíše jej prezident, platit by mohl už od počátku příštího roku.
Zdroj: Fotolia.com - alfa27

Proč nový zákon a o co v něm jde? V současné době neexistuje žádná regulace realitního trhu a práce realitních zprostředkovatelů se řídí občanským a obchodním zákoníkem. Realitním zprostředkovatelem, chcete-li realitním makléřem, se může stát prakticky každý, komu bylo 18 let a má čistý trestní rejstřík. To má mimo jiné za následek i to, že tuto činnost vykonává mnoho lidí pouze jako doplněk ke svému hlavnímu povolání, považují ji jen za zajímavý přivýdělek a nevěnují se jí naplno.

Logicky pak ale takový zprostředkovatel nemůže poskytovat ty nejkvalitnější služby, udržovat se v obraze a rozhodně nelze hovořit o profesionální službě. Stejně tak se na trhu pohybuje mnoho nekvalitních či nepoctivých makléřů, avšak dokud nebudou existovat kontrolní a sankční mechanismy, nemůže být trh o tyto makléře očištěn. A faktem je, že zatímco v zahraničí je tato profese považována za velmi prestižní, téměř 80 procent Čechů hodnotí práci makléřů negativně a vnímá je jako nepoctivé (dle průzkumu společnosti Zdravá nemovitost).

Cíl je jasný: Zvýšit kvalitu

Cílem zákona je nastavit základní právní rámec realitního zprostředkování, posílit ochranu spotřebitele a zvýšit důvěru v realitní služby.

Co se tedy bude měnit?  Vyzdvihl bych určitě to, že se změní dosavadní volná živnost na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví, případně vyšší odborné či středoškolské vzdělání s maturitou avšak k tomu tři roky praxe. Ti, kteří nebudou splňovat ani jednu z podmínek, budou muset složit odbornou kvalifikační zkoušku. Na splnění podmínek bude dohlížet, živnostenský úřad.

V tuto chvíli to sice nepomůže očištění trhu o „makléře na vedlejšák“, jelikož většina jich už na trhu nějakou dobu působí, takže pravděpodobně splní podmínku praxe a žádné zkoušky nebudou muset vykonávat. Je to však nastavení vstupní bariéry do budoucna a minimálně ubyde těch, kteří by si toto povolání chtěli „vyzkoušet“.

Zdroj: Fotolia.com - dechevmZdroj: Fotolia.com - dechevm

Pojištění odpovědnosti a další požadavky

Dalším podstatnějším bodem je povinné pojištění profesní odpovědnosti, a to nejméně na částku 1,75 milionu korun pro případ, že by realitní zprostředkovatel svému klientovi způsobil škodu.

Dále zákon například ukládá povinnost písemného smluvního vztahu s klientem a jeho povinných náležitostí, stanovuje povinnost realitního zprostředkovatele dokládat klientovi některé dokumenty (doklad o pojištění, výpis z veřejného seznamu apod.) či podrobněji upravuje provize a omezuje uzavírání exkluzivních smluv na dobu max. 6 měsíců.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chtěla dokonce zakázat, aby realitní kanceláře nabízely úschovu peněžních prostředků na svých účtech. Bohužel to ale nyní neprošlo a v návrhu je zavedeno pouze to, že makléř nesmí úschovu u RK přímo aktivně nabízet. Zrovna tento bod (zákaz realitním kancelářím poskytovat úschovu prostředků na svých provozních účtech) vnímám jako velký nedostatek. Tato praxe se ještě stále děje u mnoha, i těch větších, realitních kanceláří a jde o prosté hazardování s penězi klientů. Mnohé z kanceláří totiž poskytováním těchto úschov kryjí své finanční ztráty, a pokud by jim tuto praxi zákon zakázal, velmi pravděpodobně by museli svou činnost ukončit (mimo jiné za velkých peněžních ztrát klientů, kteří by na jejich účtech měli aktuálně uschované prostředky).

Navrhované pokyny jsou pro profesionály samozřejmostí

Nastavení legislativního rámce je spíše obecné a určitě v tuto chvíli nevyřeší všechny problémy realitního trhu. Avšak rozhodně jde o krok správným směrem. Na trhu je dostatek realitních makléřů, kteří všechna navrhovaná ustanovení již dávno splňují, na druhou stranu je tady ale také dostatek těch, kteří nikoliv. Berme proto tuto snahu o regulaci pozitivně a dívejme se na věc tak, že zákonem bude položen pomyslný základní kámen, na kterém je možné následně stavět a udělat tak z realitního oboru konečně váženou profesi jako je tomu na vyspělejších trzích.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA