Rada města Děčína nyní rozhodla, že lidé dostanou na výměnu starých kotlů dar. Žádat mohou obyvatelé města nejpozději do 31. května letošního roku do 14:00 hodin. "Možnost získat dar 10 000 korun od města Děčín mají i lidé, kteří budou úspěšní v budoucnu, až v Ústeckém kraji vyhlásí čtvrté kolo kotlíkové dotace," uvedl Stínil.
Podmínkou je, že žadatelé nebudou dlužit žádné peníze městu a splní prokazatelně podmínky dotačního programu kotlíkových dotací a obdrželi dotaci od Ústeckého kraje. Pro formu darovací smlouvy se město rozhodlo proto, že je to administrativně méně náročné než poskytnutí dotace nebo půjčky.
"Cílem této podpory je zlepšení stavu ovzduší na území města Děčína,“ řekl děčínský primátor Jaroslav Hrouda (ANO). Město rádo podpoří ty obyvatele, kteří se snaží zlepšit životní podmínky ve městě, dodal.
Ústecký kraj chce začít letos v létě v dalším kole přijímat žádosti o dotace na výměnu kotlů. Rozdělit může až 168 milionů korun, což by mohlo pokrýt 1610 žádostí. Výjimku chce kraj dojednat pro majitele větších bytových domů. Například menší paneláky na venkově patří mezi výrazné znečišťovatele ovzduší.
Záměr finančně podpořit další kolo kotlíkových dotací schválili zastupitelé v lednu. Lidé budou moci požádat o dotaci na pořízení plynového kondenzačního kotle, kotle na biomasu, koupi tepelného čerpadla. Dotace může pokrýt až 80 procent výdajů, v případě kotle pouze na biomasu a tepelného čerpadla je to nejvýše 120.000 korun. Pokud navíc žadatel pochází z obce, která je na seznamu míst se zhoršenou kvalitou ovzduší, automaticky získá navíc 7500 korun.
Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k místům s nejhorší kvalitou ovzduší. Některé obce nabízejí lidem pomoc při vyřizování dotace. Nejvíce výměn kotlů, a to 853, se uskutečnilo zatím v okrese Děčín. Na Litoměřicku to bylo 727 výměn a na Lounsku 565 výměn.
Sdílet / hodnotit tento článek