REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Spojení designu a technologie – jak vznikají svítidla značky Preciosa Lighting

Preciosa Lighting v rámci Mezinárodního dne světla popisuje, co stojí za designem jejich svítidel a světelných instalací, které rozjasňují prostory po celém světě.

Mezinárodní den světla, který se koná 16. května, je každoroční akce pořádaná organizací UNESCO, která má za cíl oslavovat technologické, kulturní a designové pokroky ve světelném průmyslu. Jakožto přední světový výrobce svítidel se Preciosa Lighting rozhodla tuto iniciativu podpořit a objasnit, jak s pomocí moderních technologií vytváří svá unikátní svítidla.

Vizí značky Preciosa je propojovat lidi skrze světlo a společnost se této vize snaží dosáhnout prostřednictvím originálních svítidel a designů, které v lidech probouzejí emoce. Portfolio Preciosy je rozmanité, od moderních svítidel pro domácnost přes klasické lustry pro luxusní hotely či jachty až po světelné instalace pro veřejné prostory šité na míru. Preciosa a její předchůdci kultivují svítidla už od roku 1724, je tedy patrné, že během vývoje byla u všech důležitých milníků odvětví.

Nejprve se pro osvětlení místnosti používaly svíčky, které byly připevněny na různé konstrukce“ vysvětluje Michael Vasku, Creative Director Preciosy Lighting. „Když svíčky dohořely, znamenalo to, že večer skončil. Hostitelé si své nejvyšší svíčky šetřili na ty nejdůležitější hosty. Ty kratší svíčky byly naopak pro hosty, u kterých doufali, že se nezdrží dlouho.

Lidé byli vždy přitahováni ke světlu a krystalu.“, pokračuje Michael Vasku. „Nedá se přesně určit, který lustr byl „první“, ale experti se shodují, že to, čemu dnes říkáme lustr, se poprvé vyskytlo v osmnáctém století, kdy se svíčky často připevňovaly ke krystalovým dekoracím na stropě.

V dnešní době trendy v tomto průmyslu ale přichází a odchází takřka v rámci měsíců. Proto má Preciosa ve svém sídle v Kamenickém Šenově i svůj vlastní Innovation Lab, ve kterém dvě desítky profesionálů specializujících se na sklo, design, elektroniku, a konstrukci každý den vymýšlí nové designy a instalace.

Technologie používáme takřka v každém oddělení naší společnosti,“ vysvětluje Vladimír Hejkal, Director of Engineering. „Při velkých projektech úzce komunikujeme s našimi designery a projektovými manažery a předáváme jim znalosti technologií, materiálů a světelných zdrojů. Zároveň se ale průběžně vzděláváme v nejnovějších technologických trendech prostřednictvím spolupráce s technologickými značkami.“

V poslední době se Preciosa u svých originálních instalací soustřeďuje na technologie, které vytváří dynamickou světelnou scénu, nebo umožňují svítidlu interaktivně reagovat na vnější podnět. „Například technologie interakce svítidla a člověka je fascinující, umožňuje nám totiž ovlivňovat chování, pocity a přemýšlení lidí, kteří se svítidlem přichází do kontaktu. Propůjčuje nám možnost vzbudit zvědavost nebo vykouzlit úsměv, nastavit světelný efekt tak, ať reaguje na vnější impuls, jako například zvuk či pohyb“, dodává Vladimír Hejkal.

Jako dobrý příklad nových funkcí světla v prostoru poslouží jedna z nejnovějších dynamických instalací s názvem Canopy of Light. Tato instalace, vytvořena ve spolupráci s designovou firmou WILKESDESIGN, se skládá ze čtrnácti stromů a na nich připevněných stovek lístků, to vše vytvořeno z ručně řezaného českého křišťálu. Celá instalace je naprogramována tak, aby plynule procházela třemi stádii: denní režim, noční režim a sluneční režim, při kterém lístky stromů simulují sluneční světlo, které jimi prozařuje.

Tento efekt vznikl hlavně díky technologii MADRIX, která je používána pro programování LED osvětlení a umožňuje programy jednoduše přenastavit a upravit dle přání zákazníka. Jedním z techniků Preciosy, kteří instalaci Canopy of Light realizovali, je Richard Schaffranek: „Canopy of Light byl velkolepý projekt, hlavně protože programovaní tak velké a rozmanité instalace nabízí obrovské množství možností. Od jednotlivých lístků až po větve či samotný kmen každého stromu, celá instalace dohromady tvoří úžasný celek, který každého člověka naplní emocemi, a přesně o to nám v Preciose jde.

Kromě větších instalací jako Canopy of Light Preciosa ale také vytváří inovativní designová svítidla na míru do hotelů, restaurací, kulturních prostor ale i domovů či kanceláří. Kombinace technologie a designu proto lze nalézt i v svítidle jako je např. Gemma, které je nabízeno ve třech různých verzích, každé pro jiný účel a atmosféru. Gemma je vhodná jak pro obývací pokoje, tak pro kancelářské prostory či pracovny, kde je potřeba více světla pro čtení. Programování tohoto svítidla je pak zcela v rukou zákazníka, od hlavní žárovky až po okolní světlo či celkové osvětlení prostoru.

Když jsem toto svítidlo navrhoval, cílem bylo spojit funkcionalitu s elegancí. Chtěl jsem vytvořit lustr, pod kterým by se dalo číst, ale i servírovat jídlo v luxusní restauraci.“ Vysvětluje Daniel Szöllösi, designer, který svítidlo Gemma navrhnul.

Vypadá to, že technologie a design budou v budoucnosti ještě více propojené než dnes. Tvrdí to Michael Vasku, Creative Director společnosti Preciosa: “Osvětlení plní v dnešní době něco víc, než jen funkci ozařovat prostory a sloužit jako dekorace. Stále častěji se přesouváme k experimentálním instalacím a neobyčejným konceptům. Věřím, že v budoucnosti bude interaktivita prostřednictvím technologie pro naše odvětví klíčová. Dnešní svět je o emocích a naše svítidla jsou jich plná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Díky přísnému dodržování regulativů působí celý ostrov velmi harmonicky, pouze bílá architektura v lávově černé krajině a zeleni v podobě palem. Barevnost se stala ústředním motivem celého interiéru vily. Rekonstrukci vily z roku 2000 majitelé pojali i jako částečnou úpravu dispozice.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA