Společnosti RESIDOMO, největší tuzemský poskytovatel nájemního bydlení, a STEM/MARK provedly reprezentativní celostátní výzkum na téma bydlení mladé generace. Z online-dotazníkového šetření mezi 1.020 mladými lidmi napříč celou ČR ve věku od 18 do 30 let vyplynulo, že milleniálové považují za vhodný věk pro odchod od rodičů do 25 let. Mladé ženy a lidé s nižším vzděláním odchází od rodičů obecně dříve. Hlavní motivací je touha po nezávislosti, svobodě a životě podle vlastních pravidel. Vše je však podmíněno dostatečným vlastním příjmem. Více než 90 % milleniálů, kteří zůstávají u rodičů, je připraveno se finančně podílet na chodu rodičovské domácnosti. Mamma hotel je pro 75 % z nich nepřijatelný.
„Mladí lidé jednoznačně touží po samostatnosti, svobodě a životě podle svých pravidel, ale vše závisí na jejich vlastní ekonomické soběstačnosti a na vztazích v rodině,“ uvádí Roman Frkous, ředitel komunikace a vnějších vztahů společnosti RESIDOMO, a dodává: „více než 80 % dotázaných mladých lidí uvedlo, že důvodem jejich současného bydlení s rodiči jsou finance (85 %), že budou moci odejít, až budou mít dostatečný příjem (84 %) a že k finančnímu osamostatnění dochází později než dřív (83 %). Zároveň 93 % milleniálů souhlasí s tím, že pokud bydlí u rodičů, budou finančně přispívat na chod společné domácnosti. Mamma hotel je pro 75 % z nich nepřijatelný.“
74 % respondentů uvádí, že ideální věk pro osamostatnění je do 25 let.
K nejčastěji uváděným důvodům pro odchod z bytu či domu rodičů patří:
- touha po samostatnosti (žít si vlastní život podle sebe, bez omezování, mít svůj klid)
- řešení svých vztahů (stálý partner, založení rodiny, narození vlastního dítěte)
- rodinný nesoulad, neshody a spory mezi rodiči
„Touha po svobodě a stálý partner, event. založení rodiny, jsou dva dlouhodobé důvody, proč lidé od rodičů odchází. Smutnou novinkou našeho výzkumu jsou spory mezi rodiči,“ uvádí Roman Frkous z RESIDOMO, „cca ¾ mladých lidí po odchodu z rodinného hnízda využívá nájemní bydlení, ať už v podobě spolubydlení nebo samostatného pronájmu. Dokládá to i portfolio RESIDOMO na severní Moravě. Z celkem 90 000 lidí, kteří u nás bydlí, tvoří milleniálové 35 % našich nájemníků, a navíc jako skupina neustále rostou.“
V současnosti se ženy osamostatňují dříve než muži – téměř polovina mileniálů/mužů (47 %) stále bydlí u rodičů, zatímco v případě žen je to necelá třetina (32 %). Odchod z domova ovlivňuje také velikost místa bydliště, mileniálové z malých lokalit déle bydlí s rodiči, s rostoucí velikostí bydliště se snižuje věk osamostatnění se. Z regionálního hlediska je zcela odlišná situace v Praze, kde u rodičů bydlí pouze 1/5 mileniálů, zatímco v ostatních regionech je to 30 % a více. Na střední Moravě deklarovala bydlení u rodičů téměř polovina dotázaných mileniálů (49 %).
Sdílet / hodnotit tento článek