REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Pokojový termostat, nebo něco lepšího?

Pohodlná a rychlá regulace vytápěcích systémů je v dnešní době stále vyžadovanější prvek, podle kterého se rozhodujeme v případě pořízení nového kotle. U současných automatických kotlů na tuhá paliva si systém bez regulace ais nelze představit. V případě, že dostaneme dokonce na výběr mezi různými druhy ovládacích systémů, který pak máme vybrat?
Pokojový termostat, nebo něco lepšího?

Automatické kotle na uhlí nebo pelety, vybavené různými řídícími jednotkami, dnes pro stanovení teplotního komfortu v místnosti využívají pro měření teploty buď pokojový termostat, nebo vyspělejší ekvitermní regulaci s tzv. prostorovým přístrojem, která nastavuje teplotu topné vody v závislosti na venkovní teplotě.

Pokojový termostat

Pokojové termostaty se umisťují se do referenční místnosti, kde se měří pokojová teplota. Termostat pak porovnává naměřenou teplotu s nastavenou požadovanou teplotou a podle potřeby topení zapne nebo vypne. Jednoduše řečeno, termostat zapne vytápění, když teplota v místnosti poklesne pod zvolenou teplotu a vypne vytápění, když ji překročí.

Starší mechanické termostaty, které využívali k měření teploty rozdílnou roztažnost dvou spojených kovů tzv. bimetalu nebo přesnější plynovou dilatační membránu, se již příliš nepoužívají.

V naprosté většině se nyní budeme setkávat s elektronickými termostaty, které využívají k měření teploty zabudované odporové teplotní čidlo. Zapínání a vypínání kotle je pak zajištěno elektronickou formou. Výhodou těchto elektronických termostatů je možnost naprogramovat denní změny požadované teploty a to v průběhu celého týdne.


Do takovéto automatické kotelny není v podstatě nutné chodit, zdroj: BENEKOV

Ekvitermní regulace s prostorovým přístrojem

Vyšší formou regulace teplotního komfortu vytápění je použití tzv. ekvitermní (venkovní) regulace s vlivem vnitřní teploty v referenční místnosti.

Obecně platí, že ekvitermní regulace je nejúspornějším a nejekonomičtějším druhem regulace, která využívá pro daný topný okruh stanovenou soustavu ekvitermních křivek, jež popisují vzájemnou závislost teploty topné vody k teplotě v referenční místnosti s přihlédnutím k aktuální venkovní teplotě. Tepelná setrvačnost objektu je již zohledněna v programech regulace.

Nutnou součástí systému při použití ekvitermní regulace je také volba měřidla vnitřní teploty. Zde můžeme opět použít pokojový termostat nebo tzv. prostorový přístroj, což je v podstatě programovatelné teplotní čidlo. To bývá přesnější a také rychleji reaguje, nežli běžné pokojové termostaty. U složitějších systémů vytápění s více okruhy musíme pamatovat na jeden prostorový přístroj pro každý okruh.

Ekvitermní regulace dokáže rychleji a s nižšími teplotními výkyvy reagovat na změny teploty a přizpůsobuje teplotu topné vody vnějším vlivům. Nejlépe to poznáme na začátku a konci topné sezóny, kdy potřebujeme pouze dotápět topnou vodou nižších teplot, nežli v největších mrazech během ledna a února. Venkovní čidlo ekvitermní regulace změří aktuální venkovní teplotu a řídící jednotka nastaví v systému takovou teplotu, aby nebyly místnosti krátkodobě přetápěny. Jedná se tedy o komfortnější, ale investičně náročnější řešení.

Pokojové termostaty nebo prostorové přístroje se instalují na takové vhodné místo, kde jejich činnost nebude ovlivňována přímým prouděním teplého vzduchu od topidel, slunečním zářením nebo jinými tepelnými zdroji. Doporučována výška instalace přístroje je cca 1,5 m od podlahy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

  1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
  2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  3. Jak správně vybrat krbová kamna
  4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  5. Tip jak ušetřit za palivo
  6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
  8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
  9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
  11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
  12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
  13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
  14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
  17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
  18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
  19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
  20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: regulus.cz

Jak a čím můžeme regulovat naše vytápění. Kdy použít termostat a kam ho dát?

Než si odpovíme na položenou otázku, je nutné si uvědomit zásadní rozdíl mezi vytápěním rodinného domu a bytového domu s více vytápěnými byty. Zatímco v rodinném domě vytápěné prostory sousedí převážně s venkovním prostředím, (exteriérem) v menší míře pak s nevytápěnými prostory jako jsou půdy, sklepy, apod. Naproti…

Zdroj: Fotolia.com - yvonne-weis

Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?

Termostatický ventil na radiátoru. Zázračné zařízení dalo by se říct, ale víte, co vlastně dělá a jak funguje? K čemu ventil s čísly na radiátoru slouží a co je v jeho silách? Mnoho lidí si myslí, že termostatický ventil reguluje teplotu, vždyť to má v názvu. Chyba lávky. Ventil neřídí teplotu, to teplota řídí jeho.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA