Volba optimálního výkonu
Základní cestou k úspěchu je nevolit krbová kamna či krbovou vložku se zbytečně velkým výkonem, který neodpovídá tepelným ztrátám vytápěného prostoru. Taková kamna totiž budeme nuceni po dosažení požadované teploty vytápěného prostoru razantně „škrtit“, neboli zavřít přívod spalovacího vzduchu. Tím dosáhneme jedině toho, že nám topidlo bude více kouřit a tedy produkovat zvýšený obsah oxidu uhelnatého (CO) a uhlovodíků (OGC) ve spalinách. Dále se nám bude znečišťovat sklo dvířek, bude docházet se zvýšenému usazování sazí v kouřovodech a k celkovému nehospodárnému provozu kamen.
Řada výrobců uvádí celkem široké rozpětí regulace tepelných výkonů u svých topidel od 30 do 100 %. Tohoto stupně regulovatelnosti však nelze vždy jednoduše dosáhnout a proto je nutné raději vsadit na výběr vhodného jmenovitého výkonu topidla blížícímu se 2/3 tepelné ztráty vytápěného prostoru. Samozřejmostí je také předpoklad používání dostatečně suchého paliva (s vlhkostí max. do 25 %). Skutečnou potřebu výkonu kamen či krbové vložky je však možné objektivně stanovit pouze na základě výpočtu tepelných ztrát vytápěného prostoru. Na základě tohoto výpočtu je pak volba příslušného typu krbových kamen či krbové vložky s přihlédnutím na údaj o jejich výkonu mnohem přesnější. Pro hrubý odhad potřebného vytápěcího výkonu může posloužit orientační výpočet pomocí znalosti objemu vytápěných prostorů tj. (výška x šířka x délka), který podělíme průměrnými tepelnými ztrátami v ČR, které odpovídají přibližně 1 kW na 20 m3. Tento údaj je však nutné brát jako velmi orientační (nezaobírá se detailně kvalitou zateplení, typem oken nebo vlivy prostředí), přesnou potřebu tepelného výkonu a jeho poměru do místnosti a otopné soustavy by měl vždy odborně vypočítat projektant. Toto zejména platí u rekonstrukcí domů a novostaveb v nízkoenergetickém standardu.
zdroj: VERNER
Teprve v konečné fázi přichází na řadu výběr vhodného designu krbových kamen, krbové vložky nebo interiérového kotle. Topení dřevem, dřevěnými briketami, nebo u peletových topidel i dřevěnými peletami, je zcela určitě návratem k přírodě. Příroda nás obklopuje a my bychom na ni neměli zapomínat. Interiérová topidla ať už s výměníkem nebo pouze v teplovzdušném provedení mají řady příznivců a vnímání plápolajícího ohně je stále vyhledávaným zpestřením našich domovů.
Sdílet / hodnotit tento článek