Mnoho nových rodinných domů již odpovídá požadavkům pro energeticky úsporné domy (spotřeba energie max. 70 kWh/m2/rok), nízkoenergetické domy (max. 50 kWh/m2/rok), některé dokonce pasivní domy (max. 15 kWh/m2/rok).
Spotřeba energie na vytápění může být až o 90 % nižší ve srovnání se starší zástavbou
Těchto energetických požadavků může být dosaženo především obzvláště efektivní izolací plášťů budov a použitím tepelně-izolačních oken ve spojení s řízeným systémem větrání s rekuperací tepla, přičemž celkové snížení spotřeby energie na vytápění může být až o 90 % ve srovnání se starší zástavbou, kde spotřeba energie dosahuje běžně až 250–300 kWh/m2 rok.
Výměníky tepla
Základem každého systému řízeného větrání s rekuperací tepla jsou větrací „rekuperační“ jednotky. Zpětné získávání tepelné energie z odváděného vzduchu a její předávání zpět přiváděnému čerstvému vzduchu probíhá přes tenké membrány, v žádném případě, jak se ještě dnes mnozí mylně domnívají, nedochází k recirkulaci nebo promíchání vzduchu, do místností je vždy přiváděn čerstvý čistý vzduch. Rekuperace vrátí do objektu zpět teplo, které bychom ztratili větráním otevřeným oknem.
Řízení vlhkosti
Problémy s nízkou vlhkostí v interiéru zvláště v zimním období, kdy klesá venkovní relativní vlhkost pod 20 %, a sesychání dřevěných výrobků v interiéru odstraňují větrací jednotky vybavené entalpickým výměníkem. Entalpický výměník ve srovnání s běžným výměníkem tepla dokáže předávat z odváděného vzduchu do přiváděného čerstvého vzduchu nejenom teplo, ale taktéž vysoký podíl (až 60–70 %) vzdušné vlhkosti a tak pasivně, bez dodatečné elektrické energie pomáhat optimalizovat relativní vlhkost vzduchu v rodinném domě.
Entalpický výměník rovněž zvyšuje komfort větrání i v zimním období, neboť může efektivně pracovat až do venkovní teploty cca -10 °C bez dodatečné protizámrzné ochrany. Pokud jsou entalpické výměníky doplněny elektrickým předehřevem, pracující na 100% výkon až do -20 až -25 °C a jsou tak vhodné i do horských oblastí.
Jak velkou jednotku potřebujete?
Základním parametrem větrací jednotky je velikost objemového průtoku vzduchu a tlaková rezerva. Pro konkrétní objekt se volí jednotka s průtokem vzduchu, stanoveným dle platných norem zejména v závislosti na jeho velikosti a počtu osob – uživatelů.
- Pro jednu místnost – například obývací pokoj se navrhují decentrální větrací jednotky s průtokem vzduchu 100 m3/h, u kterých je přívod a odvod vzduchu přímo za jednotkou s tím že, dle české vyhlášky výústky vzduchu na fasádě musí být od sebe vzdáleny min 1,5 m.
- Pro jeden byt jsou určeny centrální větrací jednotky s průtokem vzduchu 150–200 m3/h a rozvodem vzduchu do jednotlivých místností.
- Pro rodinné domy se dle jejich velikosti používají jednotky od 350 do 550 m3/h.
- Pro bytové domy a menší kancelářské nebo multifunkční objekty se využívají jednotky od 800 do 7000 m3/hod pro interní nebo externí instalaci
Účinnost větracích jednotek je dána účinností rekuperace ve výměníku tepla.
Je zcela jistě stěžejním kritériem při volbě jednotky, neboť odděluje levné jednotky s účinností kolem 60–70 % a kvalitní produkty s účinností nad 90 %.
Sdílet / hodnotit tento článek