Loni našlo nové majitele okolo 2500 peletových topidel, jsou mezi nimi již také známé osobnosti veřejného života, lékaři, zpěváci nebo třeba mistři světa.
Pro čtenáře ESTAV.cz: Celé číslo časopisu Komfortní teplíčko k prohlédnutí.
Kdo vám může doporučit pelety? Fanánek nebo mistři světa
Zpěvák nestárnoucí kapely Tři sestry Lou Fanánek Hagen bydlí v dřevostavbě v Rokytnici nad Jizerou. Komfortnímu teplíčku prozradil, proč se rozhodl přejít z uhlí na pelety a jaké to je topit dřevem v kachlových kamnech:
“Zprvu jsem topil uhlím, které bylo sice levné, ale nepořádek byl tak ukrutný, že jsem se rozhodl to změnit. Mám záložní elektrokotel, ale s tím by asi bylo náročné celou zimu topit. Je to sice nejpohodlnější, avšak drahé. Kompromis jsou pelety, z nichž se někdy vysype trochu těch dřevěných slisovaných pilin, ale oproti uhlí to nemastí, není to černé a takový ten prášek se zamete.”
Fanánkovi přitakávají mistři světa v sajdkárkrosu, bratři Rozehnalovi. Jsou dvanáctinásobnými mistry České republiky a šestkrát se dostali do TOP 10 i na mistrovství světa, které vyhráli v Estonsku v roce 2011. Když jsou zrovna doma, teplo jim zajištují dřevní brikety:
“Brikety jsme zvolili z několika důvodů. Asi hlavní byly nižší ekonomické náklady na celoroční vytápění. Spotřebujeme celkem 4 tuny briket za celý rok, pokud využijeme jarních slev, přijde nás topná sezona na necelých 20 000 Kč. Oproti dřevu chodíme přikládat čtyřikrát méně, což znamená i nezanedbatelnou časovou úsporu. I skladovací prostory pro brikety jsou třetinové. Zvykli jsme si na ně a nehodláme měnit.”
Reportáže z nových peletáren
Zajímavé jsou i trendy ve výrobě dřevních pelet. Nejen že každoročně přibývají nové peletárny, ale většina českých pelet se vyrábí pod prestižním označením ENplus A1, a tedy mají vůbec nejlepší dosažitelnou kvalitu na světě. Kvalitní (certifikované) pelety se vyrábějí v poměru 3:1 oproti peletám nižší šarže. Zanedlouho tak možná dosáhneme německé a rakouské úrovně. Naši sousedé vyrábí pod označením ENplus plných 90 % pelet.
Naučte se vybírat kotel podle emisní třídy
Letos zmizely z obchodů první kotle na uhlí, které nesplňovaly ani třetí emisní třídu. Zákon o ochraně ovzduší začíná klást čím dál větší nároky na domácnosti, aby topily ekologicky a nezamořovaly svoje okolí. Zatímco do 3. emisní třídy se vejde ledajaký kotel, konkurenční boj mezi výrobci nyní probíhá na úrovni nejvyšší 5. emisní třídy.
V nejvyšší 5. emisní třídě excelují právě kotle na biomasu, jako jsou pelety nebo dřevo. Množství škodlivých emisí při spalování biomasy je totiž možné snížit na minimum. Výrobci se zaměřují na emisní třídy více než kdy předtím, a proto se vyplatí vybírat si z novinek v našem přehledu peletových kotlů.
Sdílet / hodnotit tento článek