REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii

Za nejoblíbenější materiály v zahradní tvorbě se jednoznačně považuje dřevo a kámen, ale co když u nich nenajdete to, co hledáte? Chcete do zahrady dostat nádech luxusu, moderní prvky s nápadem a stejně tak od materiálů požadujete vysokou odolnost a dokonalý vzhled? Tak dejte zelenou kovu a betonu, nabídnou úplně jiné možnosti.

Možná by se mohlo zdát, že kov a beton si rozumějí spíše s architekturou kancelářských budov a rodinných domů, ale stále častěji je zveme do zahrad, kde se postarají o zcela jinou podívanou. Vzhledem k různorodým požadavkům se i tyto materiály hodně proměnily. Ale ne vždy se jedná o ukázkové případy. Velkým neduhem českých zahrádkářů je zalíbení v napodobeninách a pestrých barvách, a to i u materiálů, u nichž bychom měli těžit hlavně z nenápadného vzhledu, což se týká hlavně betonu. Ten se v praxi často vydává třeba za dřevo nebo kámen. Vedle se dá šlápnout ale i s kovem. I ten se chlubí různou povrchovou úpravou i ztvárněním. Pokud se pro tyto materiály rozhodnete, berte v úvahu, že mohou zahradě dodat kouzlo a náladu, ale při špatném výběru mohou také uškodit. Z čeho je tedy možné vybírat, kam se hodí oblíbený corten a čeho se určitě vyvarovat v případě betonu?

Elegance s šedým hábitem

Beton je oblíbený materiál, bez kterého by se neobešla prakticky žádná stavba. Kvůli jeho odolnosti vůči povětrnostním vlivům, dobré formovatelnosti, díky níž z něj vyrobíte opravdu téměř všechno a také relativně dobré dostupnosti na trhu, z něj vznikají nejen praktické prvky do zahrady, ale také umělecká díla, která dodají každému projektu tu správnou atmosféru. Pohledový beton má navíc tu výhodu, že si na nic nehraje.

Jeho světle šedá barva a hladký povrch skvěle vyniknou v moderní i městské zahradě, a přestože je to poměrně atraktivní materiál, je rovněž neutrální, takže umožní vyniknout okolním rostlinám i jiným prvkům na zahradě. Pohledový beton ve formě zídek umožní překlenout terénní převýšení elegantním způsobem a jeho tvrdost snadno překonáte správnými kombinacemi rostlin. Dobrým sousedem budou okrasné trávy s jemnou texturou listů, trvalky s drobnými květy nebo keře s atraktivním podzimním zbarvením. Ale najdou se i styly zahrad, ve kterých by pohledový beton nemusel vyznít úplně šťastně. Ohledy berte hlavně na přírodní zahrady, kde se i přes nesporné výhody betonu stále více uplatní materiály čistě přírodního charakteru v podobě dřeva a kamene.

Pohledový beton je ideální řešení do městké a minimalistické zahrady. Foto: Ing. Lucie Peukertová

Od zahradního nábytku přes dlažby až po efektní nádoby nejen na terasu

Pokud ale hledáte zajímavé nápady pro městskou, moderní nebo minimalistickou zahradu, je beton správnou volbou. Lze z něj vyrobit opravdu všechno, čehož využívají i umělci, kteří tento studený materiál rádi přetváří do podoby soch i jiných uměleckých prvků. Na zahradu si můžete pořídit i betonový nábytek, velkoobjemové nádoby, které jsou oblíbené i v oblasti veřejné zeleně v parkových úpravách, nebo třeba obruby či betonovou dlažbu. Právě v podobě zpevněného povrchu se beton dostává do českých zahrad nejčastěji.

Na co si dát u betonu pozor

Na první pohled by se mohlo zdát, že beton má jen samé světlé stránky, ale i u něj je nutné počítat s některými vlastnostmi, jež v určitých podmínkách mohou působit negativně. Beton absorbuje sluneční záření, takže se na slunci značně rozpaluje. Po takové dlažbě na terase se vám v létě nebude chodit bosky zrovna příjemně. Problém může nastat také v případě, že s betonovým povrchem nebo klasickou obrubou záhonů či palisád sousedí trávník. Ten se totiž od betonu v létě na přímém slunci doslova vypaluje. Při použití betonu se musí jednoduše přemýšlet o tom, jaké podmínky v dané části zahrady panují a pokud to jen trochu jde, je lepší se betonu vyhnout v jižně orientovaných částech pozemku, nebo okolní plochy těmto vlastnostem přizpůsobit.

Nenechte se zlákat bohatou nabídkou různých napodobenin na trhu. Betonové nášlapy v podobě dřeva nebo kamene nejsou nikdy i přes pečlivou úpravu dokonalé a vždy na povrch vyplyne, že je to jen náhražka. Beton se také snadno dobarvuje, což může být problém zase u dlažeb nebo palisád. Úkolem betonu je hlavně najít řešení pro zpevněné povrchy nebo svahy, a nikoli na sebe strhávat veškerou pozornost. Dobře tedy uděláte zvolíte-li klasické provedení v odstínech šedé. V tomto ohledu příliš neexperimentujte.

Ještě před lety nebylo tak úplně běžné, aby corten zavítal i na rodinné zahrady. Dnes je situace ale už jiná. Foto: Ing. Lucie Peukertová

Tip pro použití betonu na zahradě:

Pro pohodlný pohyb po trávníku i za mokra nebo ve výsadbách se hodí praktické nášlapy, které mohou mít různé rozměry i podobu. V případě dřeva jsou často pro tento účel využívány dubové trámy. Stejně ale poslouží betonové nášlapy. Na nich si ceníme hlavně odolnosti a toho, že se po nich pohodlně chodí. Nebarvený beton navíc zahradě dodá nevšední šmrnc díky pravidelné formě a čisté minimalistické barvě v šedých tónech.

Měď, ocel nebo corten?

V zahradní tvorbě má své místo také kov, ačkoli ho ve většině zahrad příliš nevidíte, protože jeho cena může mnohé odradit. Ale i tak je to praktické, odolné a trvanlivé řešení. S kovem se nejčastěji setkáváme ve formě zahradních svítidel, zahradního nábytku, oplocení, ale jsou to i obruby nebo třeba umělecké prvky. Ačkoli v oblibě v současné době vede hlavně corten, což je slitina s typickou rezavou patinou, stále je ještě oblíbená ocel nebo třeba měď. S posledním zmíněným kovem se setkáváme hlavně v podobě uměleckých děl. Ocel zase sluší zahradní sprše, zábradlí nebo jiným prvkům. Z cortenu vznikají zajímavá umělecká díla, zástěny, průchody nebo originální zahradní detaily. Kov má ale jednu často podceňovanou vlastnost. Většinou působí studeně a dost na sebe strhává pozornost.

V tomto ohledu jsou vždy problematické prvky v nerezové úpravě, které bývají v zahradě vždy dominantní a jsou vidět i z větší vzdálenosti. Mnohem méně nápadný bude kov s tmavým, a hlavně matným nátěrem. Dobrou volbou budou antracitové odstíny nebo klasická černá, jež sluší každé zahradě. Mnozí zahrádkáři i kutilové si naopak myslí, že hnědý a zelený nátěr jí sluší víc, protože jsou to přírodní barvy. Nenechte se ale zmást, většinou zahradě opravdu moc nepřidají, a u kovu to platí dvojnásob.

Posezení z cortenovou pergolou dodá zahradě úplně jinou dynamiku. Foto: Ing. Lucie Peukertová

Jak je to s tím cortenem?

Není to tak dávno, kdy byl corten považován za rozporuplný materiál, který byl krásný spíše svou ošklivostí. Dnes jsme si na něj už zvykli, ale i tak se nedá umístit úplně do každé zahrady a na každé místo. Tento materiál spadá do kategorie patinujících slitin a jeho kouzlo spočívá hlavně v jeho proměnlivosti. Slitina se totiž v krátké době potáhne rezem. Povrchová koroze materiál ochrání před dalším rezivěním, takže se nemusíte bát, že kov bez nátěru bude mít krátkou životnost. Ačkoli by se mohlo zdát, že bude mít jen jednu barvu, a to okrově oranžovou, v praxi hodně záleží na podmínkách, v nichž se corten vyskytuje. Barva se může pohybovat až ve vínových odstínech.

Slitina s výraznou patinou nacházela uplatnění hlavně v krajinářských projektech, kde kontrastovala syrovost materiálu se zelenou krajinou. V dnešní době se ale stále častěji používá i v případě rodinných zahrad. Nesmí se to s ním ale přehánět, je zajímavý spíš v menším zastoupení. V jedné zahradě krásně vyzní třeba i v jediném prvku. Dobře se uplatní například jako pohledová clona, zajímavý průchod nebo netradiční pergola či umělecký prvek. Každý si ho totiž všimne hned, jakmile vstoupí na zahradu. Je ale zajímavé, že se hodí prakticky ke všem zahradním stylům, dokonce neurazí ani v zahradách přírodních, kde se jinak snažíme vyhnout všemu ryze modernímu a materiálově nepůvodnímu, ačkoli v případě kovu je druhá vlastnost diskutabilní. Cortenové prvky si zřejmě nevytvoříte svépomocí, ale oslovíte specializovanou firmu, která se použitím tohoto svérázného materiálu zabývá a je schopná vyrobit i atypické prvky. Návrh si můžete dodat i sami.

Tip pro použití kovových prvků v zahradě:

Někdy se cení hlavně nenápadnost materiálu. Kov na sebe sice strhává pozornost, ale pokud hledáte opravdu odolnou obrubu, která je navíc neviditelná, neuděláte chybu ocelovou pásovinou. Ta je dostupná v samostabilizační podobě, kdy je rovnou vybavená zápichy do zeminy. Další možností je klasická pásovina, která se kotví svařovanou betonářskou ocelí. Zatímco první typ snadno nainstalujete sami, svařovaný typ ponechte raději odborníkům. Ocelovou pásovinu je třeba pokládat v úrovni terénu, aby její horní okraj příliš nepřevyšoval okolní trávník. Dodržení výšky se vyplatí, protože jedině tak pásovina při seči nepoškodí sekačku.

Ing. Lucie Peukertová

Na Mendelově univerzitě v Brně dokončila bakalářské studium oboru Management zahradních a krajinářských úprav. Poté na ČZU v Praze dokončila magisterské studium oboru Zahradní tvorba. V současné době se věnuje kromě projekce rodinných zahrad také popularizaci oboru zahradní architektury. Veřejnosti čtivou formou přiblížuje hlavě tematiku zahradních stylů, přičemž se zabývá zejména zahradním designem a zahradami přírodními. Při projekční činnosti se zaměřuje především na obytnou funkci a na multifunkční využití zahrad hlavně rodinami s dětmi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock -  Roman Milert

Jak umíchat beton? Na co dát pozor při betonování drobných staveb

Beton lze využít na mnoho drobných realizací okolo domu i v zahradě. Schody, opěrné zídky, základové patky a další si mnozí zvládnou zrealizovat sami. Na takovou betonáž často nepotřebujete ani míchačku, na menší objemy stačí kolečko či plech. Jak namíchat beton? Na co si dát pozor? Kolik dát do betonu vody, písku a…

Foto: Atelier Flera

Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem

Beton už dávno není jednoduchou směsí kameniva, cementu a vody, není ani šedivou nevýraznou směsí pro domácí míchačku a dvě lopaty. Vyplatí se přenechat alespoň část práce odborníkům, kteří přísady správně poskládají a promíchají v opravdu kvalitním zařízení. Beton pak bude vaší zahradě opravdu slušet, bude ladit s…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko

I v oboru zahradní tvorby se ukazuje, že se historie neúprosně opakuje. Už před několika staletími byla voda ukazatelem moci a bohatství a ten, kdo měl na zahradě jezero, fontánu nebo jiný vodní prvek, byl vskutku mocný, protože si tuto „nadbytečnou“ krásu pro potěchu oka mohl dovolit. Dnes je voda luxus hlavně z…

Michielverbeek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Poutní areál v Horní Polici: Po dvou letech končí oprava

Po dvou letech se k závěru blíží rozsáhlá rekonstrukce poutního areálu v Horní Polici na Českolipsku, stála zhruba 114 milionů korun. Vypadá to, že hotovo bude do konce dubna, řekl to administrátor farnosti Stanislav Přibyl. Slavnostní otevření areálu, který je národní kulturní památkou, se plánuje na 27. června.

REKLAMA