Poutní areál vznikl na místě gotického kostela vypáleného husity. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, zbožné ruce ji vytáhly z vody a darovaly zdejšímu kostelíku. Areál byl v havarijním stavu, na obnovu se podařilo církvi získat evropskou dotaci. Zásadní opravu potřeboval zejména trojlodní kostel. Pracovalo se i na zvonici, na ambity se vrátily věžičky a úprav dozná i nádvoří. "Naposledy taková rozsáhlejší oprava byla v roce 1861," uvedl Přibyl. Za nejdůležitější považuje práce na konstrukci kostela. "Protože krovy byly v takovém stavu, že nám říkali tesaři, tak jedna zima a střecha by se zřítila," uvedl Přibyl.
Kostel bude mít i novou fasádu, okna či dveře. Stále se ještě pracuje i uvnitř. "Finišují restaurátoři, oltář, dva boční oltáře a kazatelna jsou zrestaurované," uvedl Přibyl. Podle něj se jim také podařilo odhalit původní barevnost některých vnitřních částí. "Zvlášť pozoruhodný je hlavní oltář, kde se našla kombinace stříbra a zlata. Dřív to bylo dohněda, sami jsme byli překvapeni. To je něco, co bude vypadat nádherně," uvedl administrátor farnosti. Restaurovaly se také nástěnné a stropní malby i kamenické či truhlářské prvky. V kostele jsou už také po opravě varhany. Jde o nástroj z roku 1712 rozšířený v polovině 19. století. Zvukově se vrátil do období baroka, ladění nástroje bude v takzvaném galském tónu, což je asi o půl tónu níže, než je dnes obvyklé.
Při opravách se nedostalo v kostele na deset bočních oltářů či staré lavice. "Na kompletní obnovu bychom potřebovali o 30 milionů více," uvedl Přibyl. Podle něj jde ale o části, které mohou ještě několik let dobře sloužit. Naopak obnovu prodělaly všechny věže v areálu a vrátily se i ty, které chyběly na ambitu. "Tři z nich tam už nebyly, stavěly se znovu. A dvě byly v takovém stavu, že se v podstatě udělala výměna za nové," řekl Přibyl.
U konce jsou takřka práce i na zvonici. Uvnitř jsou už repliky tří zvonů vyrobené v Nizozemsku, které váží 260, 520 a 950 kilogramů. "Bude možné zvonit na provaz ručně i na dálku, na elektrický pohon," uvedl Přibyl. Zvony ve čtvrtek zavěšoval do zvonové stolice zvonař Petr Rudolf Manoušek s jedním pomocníkem za pomocí ručního kladkostroje.
Sdílet / hodnotit tento článek