REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

Jsou projekty, u kterých se v popisu šetří slovem, protože jejich podoba hovoří za vše. Proto se při dohledávání podrobností o rodinném Domu pro Markétku mnoha technických podrobností nedoberete, byť je to stavení, které na první pohled vyvolává spoustu otázek. Je to stavba, která byla od samých počátků formována představami obyvatel, a tvořena byla se záměrem podtrhnout a vyzvednout to, co jim na lokalitě přišlo nejsilnější.

Menší plocha, větší kvalita

Architekti ze studia Mjölk se v tomto případě spíše sami nechali vést, a dokázali svým návrhem stavby proniknout k samé podstatě přání klientů. A stavbu, která stojí na základně 90 metrů čtverečních a nabízí užitnou plochu 130, dokázali podat s ohledem na jejich maximální spokojenost.

Dům pro Markétku splňuje základní kritéria ekologického domu. Po stránce materiálu i provozních vlastností stojí na hranici soběstačnosti. A to i přesto, že stojí na poměrně (přírodním vlivům) exponované lokalitě. Zato je odtud fantastický výhled do kraje, přičemž stavba tento efekt „soukromé rozhledny“ umocňuje.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Zamyšlení nad krásou

Interiér domu je štědrý na volný nezastavěný prostor, vzdušný a světlý. Asi největší pecku návštěvníkovi napoprvé zasadí velikost stropu v obývacím pokoji. Ten je nekonečný, končí někde v devíti metrech nad zemí. Takové ale bylo přání klientů: chtěli stěny využít jako galerii fotografií a obrazů. A z podobně poetických přání se vlastně rodily všechny podstatné detaily.

V rozverném popisu to postihují sami architekti následujícími slovy: „Někdy stačí jen tak koukat a tiše se zahledět do věcí, které jsou okolo. V klidu, bez pocitu tlaku, že je třeba něco komentovat, nebo hodnotit. Nedá se stále říkat, tohle je podobný jako tohle, nebo tam to. Nemusí se snad všechno něčemu podobat. Je dobré někdy zavřít pusu a jen tak koukat. Přestat na chvilku myslet a jen vnímat, cítit, dotýkat se, poslouchat. Není nutné nic říkat, stačí se jen na chvilku stát součástí. Možná pak začnou věci dávat smysl.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Krása se nemusí pojmenovávat, není racionální, stačí ji vnímat. Nemusím obhajovat, proč se mi něco líbí, až mi z toho běhá mráz po zádech. Může to být jen pocit. Noční obloha je nádherná a vůbec nerozumím tomu, co se tam nahoře děje. A říkat o něčem, že je to krásné, i když nevím proč, je v pořádku. To, že se nám něco zdánlivě neznámého líbí, může znamenat, že to ve skutečnosti velmi dobře známe. Dům pro Markétku už pár měsíců stojí. Vyvolává pocity.

Vnitřní velkorysý prostor návštěvy těžko chápou. Nerozumí, proč místo devět metrů vysokého obýváku nejsou raději další pokoje a proč je v domě tolik schodů. Těžko se to vysvětluje, ten pocit totiž není přenositelný. Je to krása.“

Na co plot, aspoň přijdou srnky…

K takovém výstižnému popisu je těžko co dodat. Zvlášť, když to tak obyvatelé domu, pár, takhle osobně cítí. A o tom to nejspíš je: architektura by neměla představovat omezení, ale dávat prostor k naplnění snů.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Stavba Domu pro Markétku je zasazena do svahu, s širokým výhledem na hrad Točník. „Klientům jsme vymysleli prostorově velkorysý dům s převýšeným obytným prostorem, který v přízemí kopíruje terén pozemku,“ prozrazují architekti. Do horních víceúrovňových ložnic se stoupá schodištěm, které celý prostor obepíná. Garáž pro auto a milovanou motorku je součástí hlavní hmoty domu. Dům nemá a nebude mít plot, aby nebyla narušena kompozice volného výhledu, a prý, srnky chodit jíst čerstvou trávu na zahradu a dávat dobrou noc.

Propracovaná a elegantní řešení

Po technické stránce se hodí zmínit difuzně otevřenou konstrukci obvodových zdí, podlahy vyvedené v epoxidovaném štěrku, povrchy zdí a příček ze sádrokartonových desek. Dům pro Markétku vytápí tepelné čerpadlo s výměníkem země - voda. V pokojích je podlahové topení, v koupelnách jsou navíc otopné žebříky. Tepelný diskomfort tu nepocítíte. Dům je navíc přirozeně prosvícen denním světlem, a má velmi příjemnou atmosféru. Ta se může přenést i ven, na zápraží, když otevřete okna a dveře.

Při realizaci byl kladen velký důraz na kvalitu materiálu a řemeslná provedení. Nalézt vhodné řemeslníky a skutečné odborníky ale nebylo prý vždy úplně snadné. Klienti toto důsledné řešení chápali jako investici do budoucnosti. „Najmout si architekty vnímáme s odstupem času jako nejlepší rozhodnutí, které jsme mohli udělat, a to hned ze tří důvodů – estetického, praktického i finančního,“ říkají dnes. 

Údaje o projektu

Název projektu: Dům pro Markétku
Typ projektu: rodinný dům
Architektonické studio: Mjölk
Lokalizace: Březová u Žebráku, Česká republika
Vedoucí projektu: Jan Mach, Jan Vondrák
Dodavatel stavby: Penatus
Materiály: dřevo
Klient: soukromá osoba (architekt)
Zastavěná plocha: 90,75
Užitná plocha: 150 m2 / 130 m2
Realizace, finalizace: 2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jakub Nanowski – perspektywa

Domy s výhledem na jezero vypadají jako dvojčata

Národní park Tucholské Bory patří v Polsku k těm mladším. Jeho zařazení do výkladní skříně chráněných území si ale rozhodně zaslouží. Zdejší krajina protkaná jednadvaceti jezery je totiž unikátní. A stejně tak unikátní je i projekt, který se přímo na břehu jednoho z těchto jezer podařilo realizovat. Dvojitá parcela…

Foto:  Filip Šlapal

Vesnické stavení: Cihlový dům a dřevostavba jako partnerská dvojice

Jednoduchý a vyvážený styl, účelná praktičnost. V projektu slovenských architektů se podařilo zachytit to, co činí průměrnou stavbu rodinným domem. Místo nabubřelé a architektonicky rozmáchlé formy tu nabídli „jen“ funkčnost a obyvatelnost. A to není zrovna málo, protože přesně takové bydlení klienti očekávali. V…

Foto: domesi.cz

Dřevostavba v Klánovicích zachovala stojící stromy na pozemku

Projekt, který respektuje v místě stavby stojící stromy, a jejichž zachováním pak získává na kvalitě. Dřevostavba plná chytrých nápadů a potěšujících maličkostí. Ano, ateliér v Klánovicích se architektům skutečně povedl.

Rodinný dům Maxičky: novostavba, která se cítí být rekonstrukcí

Rodinný dům Maxičky: novostavba, která se cítí být rekonstrukcí

Staré zbourat a nahradit novým, zapomenout na to, co bylo? Snadný a poměrně častý přístup, který s sebou nese komplikace. Při stavbě rodinného domu v Maxičkách to zkusili trochu jinak. Starý dům sice zmizel, ale jeho moderní nástupce plně zachoval jeho původní proporce. Pro starousedlíky se tak nic nezměnilo, a…

Foto: PION Fotografia

Dům tvořili architekti dle pocitů zákazníků. Rodina se tu cítí skutečně doma

Když si necháte vypracovat projekt novostavby rodinného domu architekty, jak dalece bude návrh odrážet vaše původní představy? Záleží na tom, jakého architekta si vyberete. Polští architekti dokázali symbiózu mezi přáním klientů a provedení dovést na novou úroveň. A rodinný dům tak dokonale sedí potřebám jeho obyvatel.

Foto:Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Současný český vesnický dům. Co to je? Architekti našli odpověď

Bydlení v novém domě na vesnici? Proč by ne. Otázkou ovšem zůstává, jak by vlastně takový dům měl vypadat. Je nepochybné, že mezi komfortním bydlením (splňujícím veškeré nároky mladých obyvatel) a prostředím vesnice musí existovat nějaký kompromis, vnitřní rovnováha, dosažená za cenu jistých ústupků.

Foto: Bence Makkai, Dawn. S. Black

Levná a efektivní stavba: Chalupa ze dřeva a slámy svoji velikost maskuje terénem

Historický region Sedmihradska, známého spíš jako Transylvánie, máme díky literárnímu dílu o Drákulovi spjaté spíše s upíry. Upřímně? Místní už tenhle mediální předobraz pěkně štve, a byť jsou v okolí Kluže rádi za každého platícího turistu, na lovce záhad a senzací už jsou slušně řečeno alergičtí. Vyvíjí nemalé…

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Kde se nachází ráj? Čtyřicet minut od skoro devítimilionového New Yorku, necelých 15 minut od sjezdu z mezistátní dálnice, tři minuty od poslední asfaltové silnice. Právě tady, obklopený lesy a pastvinami, stojí velmi povedený rodinný dům Cedar and Stone.

REKLAMA