REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Současná doba přeje nákupu nemovitostí, příští rok budou byty v Praze o něco dražší

Ceny nemovitostí na realitním trhu jsou aktuálně příznivé, klesat ale nebudou. Výhledově se dá naopak očekávat jejich mírný růst a byty a domy tak budou postupně zdražovat.
Současná doba přeje nákupu nemovitostí, příští rok budou byty v Praze o něco dražší
  • Nyní je vzhledem k nízkým cenám nemovitostí a výhodným sazbám hypoték příhodná doba pro nákup nemovitosti – pro vlastní bydlení i pro investici
  • V Praze a Brně se očekává pozvolný nárůst cen nemovitostí, developeři plánují mírné zdražení nových bytů již v příštím roce
  • Peníze uložené do nemovitosti přestavují jednu z výhodných investic
  • Při výběru správné nemovitosti na investici pomůže zkušený makléř
  • Zisk z pronájmu nemovitosti by měl být alespoň 5 %
„Pokud hovoříme o průměrných nabídkových cenách, nepůjde o jejich plošné navýšení. Vývoj ovlivňuje zejména poptávka, která je úměrná velikosti měst a postupné zdražení tak bude patrné zejména v Praze a Brně. V současné době se příznivé ceny nemovitostí setkaly s rekordně levnými hypotékami, které jsou na hranici minima. Pro nákup nemovitostí je tak právě nyní velmi dobrá doba“
Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny

Například u České spořitelny je možné do 30. listopadu získat mimořádně nízkou úrokovou sazbu 2,29 %. Hypotéku s touto garantovanou sazbou si klienti mohou sjednat s fixací na 5, ale i na 10 let a dlouhodobě se tak účinně bránit proti inflaci. Úrokové sazby jsou podle analytiků České spořitelny stále výhodné, průměrná sazba hypoték se od konce loňského roku snížila o 0,55 %.

Ve 3. čtvrtletí letošního roku byly dokonce na českém bankovním trhu i v celé Evropě na historicky nejnižších úrovních. Analytici České spořitelny dále předpovídají, že by k jejich zřetelnějšímu nárůstu nemělo dojít před začátkem roku 2016. Od poloviny roku 2008, kdy byly ceny bytů na vrcholu, začaly postupně padat. Zlom nastal až na počátku roku 2012, kdy se na delší dobu ustálily. Ve druhém pololetí roku 2013 pak začaly podle statistik nabídkové ceny bytů v celorepublikovém průměru mírně stoupat a tato tendence pokračuje. Podle zveřejněných průzkumů průměrná cena nových bytů v příštím roce vzroste, růst připravuje více než polovina developerských společností.

„Vyšší ceny jsou důsledkem větší poptávky a také zvyšujícího se zájmu o kvalitní bydlení. Mírné zdražování vidíme i v oblasti starších bytů v Praze a jejím okolí. Například byt 2+kk o velikosti kolem 50 m2, o které evidujeme největší zájem, stál v širším centru Prahy před rokem přibližně dva miliony korun. Dnes se jeho cena pohybuje kolem 2 200 000 korun. Nejde o žádný strmý skok, ale zvyšování je patrné. Nejrychleji porostou ceny menších bytů, o které tradičně bývá největší zájem. V příštím roce očekáváme navýšení zhruba o 4 %. Pokud lidé zvažují koupi nemovitosti, ať pro své bydlení či na investici, neměli by váhat. Teď je ta správná doba,“ uvádí Martin Němeček. A k nárůstu cen dodává, že v regionech se situace liší. Tam ceny bytů stagnují, někde dokonce i klesají.

Nákup nemovitosti představuje velký výdaj finančních prostředků. Je proto nutné ošetřit veškerá rizika a především si spočítat, zda se investice vyplatí. Vždy záleží v první řadě na účelu nákupu. Jiná situace nastává, pokud nemovitost bude majitel užívat pro své potřeby, jiná, pokud ji bude pronajímat. V případě pronájmu, kdy je roční výnos alespoň 5 %, se dá investice považovat za ziskovou. „A současná doba koupi na investici velmi přeje. Byt se dá koupit za dobrou cenu. A když chybí finance na účtu, investor může využít hypotéku. Díky její nízké sazbě vydělá na pronájmu víc peněž a investice se mu rychleji vrátí,“ říká Martin Němeček.

Ovšem ne každá nemovitost je pro nákup na investici vhodná. Existuje několik základních faktorů, kterých by si měli kupující všímat. „Stejně jako v případě koupě pro bydlení by se dům nebo byt měl nacházet v lokalitě s dobrou pověstí i dostupností. Ideální umístění je u zastávek metra, tramvají či autobusu. Ale při nákupu na investici je nutné si ještě před samotným výběrem ujasnit, komu bude nemovitost nabízena k pronájmu. Lidé, kteří hledají startovací byt, nebudou mít například takové nároky jako lidé, kteří hledají dlouhodobé bydlení určitého standardu. Vyplatí se využít služeb zkušeného makléře, který proces povede a pomůže jak s výběrem nemovitosti, tak s případným dalším pronájmem,“ upozorňuje Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

Pět kroků k dobré investici podle odborníka z RSČS

Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality

  1. Jasně určete cílovou skupinu, které chcete nemovitost pronajímat. Jiné požadavky mají studenti, jiné rodina s dětmi.
  2. Zvažte velikost a dispozice. Malometrážní byt obvykle pronajmete rychleji na kratší dobu, větší naopak.
  3. Nespěchejte. Využijte čas pro zkoumání nabídky trhu a oslovte zkušeného makléře, který pomůže s nákupem i následným pronájmem nemovitosti.
  4. Počítejte. Aby se pronájem vyplatil, měla by se jeho výnosnost pohybovat kolem 5 %. Malé byty mají lepší poměr cena/výkon, ale při častějším střídání nájemníků hrozí výpadky příjmu z pronájmu.
  5. Ponechte si finanční prostředky na rekonstrukci staršího bytu, jako je výměna podlah, oken, instalace kuchyňské linky apod. Investice se vyplatí, o nemovitost bude větší zájem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA