REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Městský developer Prahy připravuje první projekty

Pražská developerská společnost (PDS), kterou založil pražský magistrát, začala pracovat na přípravě prvních projektů na městských pozemcích. Největší z nich jsou na Palmovce a na Nových Dvorech. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Město podle něj také finišuje metodiku, podle které by měly městské části jednat s developery o jejich příspěvcích do veřejných rozpočtů.
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

PDS vznikla k 1. červnu a má na starosti přípravu městských pozemků pro výstavbu s důrazem na bydlení, včetně koordinace se soukromými investory a městskými částmi. Hlaváček řekl, že nyní má organizace osm zaměstnanců a příští rok se počítá s nárůstem na 20.

Nyní firma ve spolupráci s městským Institutem plánování a rozvoje finalizuje vytipování vhodných pozemků a zahajuje jednání o projektech. "Naší vizí je, že by v Praze mělo v budoucnu vznikat zhruba 10.000 bytů ročně. S tím, že městská výstavba by měla být zhruba kolem 2000," řekl náměstek.

Náměstek jako největší z vytipovaných projektů zmínil pozemky u metra Palmovka, které vlastní magistrát, městská část a dopravní podnik. V budoucnu by tam podle něj měla vzniknout menší čtvrť s parkem. Další velké parcely jsou v oblasti, kde je plánována nová stanice linky metra D Nové Dvory. U ní by podle náměstka měla vzniknout lokální centrum s bydlením, obchody a kulturního domu. "Jde o typické dva příklady, které jsou dlouhodobě neřešeny," řekl náměstek.

Dodal, že v obou případech se již připravují změny územního plánu a do konce volebního období v roce 2022 by měly vzniknout konkrétní investiční záměry, shrnující co, za kolik a kdy se na parcelách postaví. Kromě toho se bude PDS věnovat i dalším městským pozemkům, jejichž seznam město zveřejní v blízké době, doplnil Hlaváček.

Město při vyjednávání s developery podle náměstka také začalo využívat nově vytvořenou metodiku stanovující výpočet příspěvku, který by měly firmy přispívat na vybudování veřejné infrastruktury a vybavenosti. Městské části již často s firmami o podobných příspěvcích dohody uzavírají, ale metodika, která by se měla schvalovat začátkem příštího roku, by jim měla dát jednotný rámec. Dohody nyní nemají přesné právní zakotvení, které by měl přinést připravovaný nový stavební zákon v podobě tzv. plánovacích smluv. Náměstek řekl, že řešení města je s připravovanou legislativou v souladu.

Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Role PDS má být v tom, že připraví koncept veřejně prospěšných projektů na městských pozemcích a bude jej mít na starosti po celou dobu schvalovacích procesů až k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. Samotná realizační fáze se uskuteční ve spolupráci se soukromým sektorem, nebo ve spolupráci s družstvy či stavebními společenstvími. Cílem je zvýšit bytovou výstavbu v metropoli a urychlit přípravu projektů, která nyní trvá často i více než deset let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA