„Architektonické, stavebně technické a dispoziční řešení bylo navrženo tak, abychom dosáhli v dané lokalitě optimální řešení po funkční i technické stránce s ohledem na osobité požadavky majitele a současně nebyl narušen ráz okolní krajiny přírodního parku,“ říká na úvod architekt Jan Tesař, který nám jihočeskou usedlost představil. Základními inspiračními zdroji jeho návrhu byly tradiční urbanistická struktura a objemové řešení staveb v obci vycházející z místní lidové architektury.
Trojice jednoduchých staveb
Pozemek o celkové výměře 32 839 m2 chtěl majitel smysluplně využít nejenom k rodinnému bydlení, ale také k práci a relaxaci, jež zahrnují jeden z jeho hlavních koníčků, a tím jsou historické automobily. Požadavky investora měly zároveň splňovat nároky na jednoduchost tvarosloví vycházející z místních tradic a na energetickou nenáročnost, přírodní materiály a ekologii. Po vzájemné dohodě architekti navrhli tři jednoduché stavby se sedlovými střechami. Jeden ze dvou stejně velkých objektů lemujících dlážděný dvůr slouží pro parkování automobilových veteránů, podkroví pak zabírají pokoje pro hosty. Prostřední dům s jihovýchodní orientací nabízí prostorné bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Poslední, menší stavbou je venkovní kuchyně s krytým posezením.
Zdroj: Stempel & Tesař architekti
S tradiční kompozicí venkovského dvora kontrastují strohé soudobé materiály i detaily. Keramické tvárnice jsou bíle omítnuté, antracitový odstín střešních tašek odpovídá barvě okenních rámů a garážových vrat. Na terasu rodinného domu navazuje přírodní zahrada, která poté přechází v rozlehlou louku. Zvenčí jsou viditelné pouze štíty tří domů propojené zdí, kterou přerušují stylová vjezdová vrata.
Tradice spojená s moderním stylem
„Objemové rozčlenění domu na tři hmoty umožnilo navrhnout jednotlivé stavby ve velmi kompaktním objemu a v proporcích místní lidové architektury. Tak jako původní domy, jsou i v návrhu jednotlivé stavby orientovány kolmo hřeben na místní komunikaci a jsou propojeny zdí s vraty. Ani provozní rozdělení domu na hospodářskou a obytnou část není v návrhu čistě formální. Hospodářskou budovu zde simuluje garáž,“ vysvětluje svůj záměr Jan Tesař nad výkresy a fotografiemi a znovu zdůrazňuje důležitost sepjetí staveb s okolní krajinou přírodního parku Česká Kanada.
Zdroj: Stempel & Tesař architekti
Usedlost byla dokončena v minulém roce, majitelé však dle svých slov s vylepšováním rozhodně nekončí. Postupně by měly být doladěny všechny detaily, které objekt personifikují tak, aby se v něm cítili všichni členové rodiny i jejich hosté co nejlépe. Objekty musí zůstat dle představ majitelů jednoduché, minimalistické, rodinný dům s převahou přírodních materiálů úsporný s moderním interiérem, jež poskytuje dostatečný komfort v prostředí obklopeném zelení. Přesvědčivý výraz zde udává dřevo, důmyslné a praktické zádveří, útulnou atmosféru dotváří též jemný barevný kontrast celého bloku kuchyňské linky a stěn obývacího pokoje.
Dispozice domu popisuje architekt jako otevřené a úsporné, jakékoliv další členění interiéru by podle jeho slov vnitřní prostor opticky zmenšovalo. Atmosféru obytného prostoru dotváří též specifické prosklení navazující na prostornou terasu a zahradu, která je propojovací plochou nejenom s interiérem rodinného domu, ale také s dalšími stavbami usedlosti. Všechna okna v přízemí jsou zasklena bezpečnostním sklem, nad všemi okny mimo severní fasádu rodinného domu jsou osazeny žaluzie s elektrickým ovládáním. Jihočeská usedlost je bezesporu dobrým příkladem, jak citlivě zasadit budovy do krajiny, aniž bychom porušili krásu přírody a osobitý ráz zdejší původní architektury a tradiční urbanistické struktury.
Konstrukce domu
Objekty založeny na základových pasech, konstrukce navrženy z tvárnic Porotherm. Krovy jsou dřevěné z konstrukčního řeziva a z ocelových válcovaných prvků. Objekt altánu je proveden z betonových tvárnic ztraceného bednění s oboustrannou štukovou omítkou. Zastřešení všech tří objektů ve formě sedlové střechy se sklonem 45 °.
Usedlost v jižních Čechách
Místo: | Smrčná |
Architekt: | Stempel & Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař |
Spolupráce: | Ondřej Moravec, Jaroslav Šaroun |
Projekt a výstavba: | 2014-2020 |
Pozemek: | 32 839 m2 |
Zastavěná plocha: | 304 m2 |
Užitná plocha: | 397 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek