Je to především zvýšená průmyslová aktivita v zemích, které jsou označovány za „rozvíjející se“. Právě odtud nyní přichází k výrobcům většina poptávek po izolacích, zatímco země s průměrně vyššími příjmy jsou spíše v útlumu. Zatímco trend zmíněného útlumu v zemích Evropské unie má pokračovat, podle slov analytiků z konsorcia Freedonia Group, budou rozvojové a rozvíjející se země tento schodek vydatně dorovnávat. V roce 2018 by se hodnota globálního trhu s izolacemi dala vyčíslit na 50 miliard dolarů.
Asijsko-Tichomořský region je v současnosti odpovědný za odběr téměř poloviny světové produkce, přičemž na špici tu stojí Čína, Indie a Indonésie. Právě v těchto zemích pohnulo s trhem s izolacemi vládní úsilí o přijetí nových stavebních předpisů, které kladou vyšší nároky na užití mechanismů energetické efektivity a s tím i zapracování izolací. V případě Číny se pak odrazily v poptávce po sklolaminátech ještě aktualizované proti-požární předpisy.
Jedinou výjimku západního světa přitom bude tvořit severoamerický trh, kde v důsledku navýšeného zájmu staveb rodinných domů lze i nadále s pětiprocentním meziročním nárůstem poptávky počítat. Jako nejperspektivnější se v současné době jeví pěnové izolace z plastické hmoty a ze sklolaminátu, které přislibují do roku 2018 až šestiprocentní nárůst.
Sdílet / hodnotit tento článek