Síť měst Open House Worldwide (OHWW), jehož jsou za Českou republiku členy Brno a Praha, představí ředitel OHWW Phineas Harper na benátské výtvarné přehlídce v rámci diskuze s kurátory pavilonů Finland a severských zemí a USA.
„Je pro nás velká pocta, že se o tomto čistě dobrovolnickém festivalu bude hovořit na takto významné světové akci,“ říká kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.
Pro veřejnost se brány 17. architektonického bienále v Benátkách otevřou v sobotu 22. května 2021.
Letošní čtvrtý ročník OHB je naplánován na sobotu 29. a neděli 30. května. „Pevně doufáme, že se zatím příznivý ústup pandemie udrží. Naší velkou snahou bude se letos pohybovat i mimo virtuální prostor, co nejvíce akcí uspořádat i osobně pro ,živé´ návštěvníky,“ říká kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management. Loňský třetí ročník musel kvůli začátku pandemie přesunout velmi oblíbené prohlídky jen do virtuálního prostoru.
Jako předzvěst letošního brněnského festivalu se před dvěma týdny propojily slavné brněnské vily a stavby s objekty ve švýcarské Basileji, kde působil Miese van der Rohe. Historik architektury Carsten Krohn srovnal Mieseho brněnskou vilu Tugendhat a Landhaus Lemke. Záznam z akce bude mít premiéru při letošním ročníku.
Jedním z letošních partnerů akce bude například Český hydrometeorologický ústav v Brně, který zajistí festivalovou předpověď pro všechny návštěvníky. Meteorologové představí nejen své pracoviště a historii, ale i současnost předpovídání počasí. A přiblíží i počasí v minulosti v kontextu konkrétních událostí a míst: například tornádo v roce 1870 nad Starobrněnským klášterem, který spolu s Mendelovým muzeem, knihovnou a dalšími prostory představuje ve virtuálních prohlídkách již nyní.
Další letošní partner festivalu CTP otevře své tři venkovní areály Spielberk, Vlněna a areál Ponávka.
Milovníci výhledů se letos mohou těšit například na zaniklou střešní restauraci Grand Prix v Kohoutovicích či rekonstruovanou výškovou budovu Šumavská Tower v Žabovřeskách, dřívější ředitelství firmy Chepos.
Generálním partnerem je TIC BRNO, který stál u zrodu festivalu a spoluorganizoval uplynulé ročníky.
Pět desítek metropolí spolu s Brnem každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě, jde o největší architektonickou akci svého druhu na světě. Již první ročník v Brně s 24 zapojenými budovami přilákal před čtyřmi lety přes osm tisíc návštěvníků. O rok později se zapojilo již 70 budov a objektů, které si prohlédlo na 20 tisíc lidí. V roce 2020 přivítaly online prohlídky na 50 tisíc diváků.
Za čtyři roky se na organizaci podílelo na tři sta dobrovolníků. Právě na spolupráci dobrovolníků je festival celosvětově postaven.
„Zájemcům o letošní ročník doporučujeme průběžně sledovat web www.openhousebrno.cz či facebook.com/openhousebrno s aktuálními informacemi, jako například o startu registrací na připravované prohlídky,“ dodává Pešl Šilerová.
Sdílet / hodnotit tento článek