Nový rok 2025 chce začít pořadatel české Open House opravdu stylově: Zasněžená, malebná Malá Strana, nostalgický Nový svět, tajemně magické Staré Město a poněkud ponuré a omšelé Nusle, které se pojí s dětstvím autora Rychlých šípů. Průvodci pochopitelně neminou ani Foglarova Stínadla, blíže neurčenou chátrající historickou čtvrť s úzkými a křivolakými uličkami. V přednáškách připomenou i legendárního Karla Hubáčka, autora ikonického Ještědu, jehož výročí narození si festival připomínal v minulém roce. Letos, 23. února 2025, by mu bylo 101. let.
Celoroční procházky a nový cyklus přednášek
Po Praze je možné procházet se s odborníky na architekturu, malířství, historii či literaturu. Letošní program startuje několika novinkami, včetně již zmíněného cyklu přednášek s historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Zajímavá bude zcela jistě výprava za poznáním zaniklých domů, příběhů a legend s připomenutím nejvýznamnějších momentů historie, kde se například dozvíte, kde se narodil spisovatel Jan Neruda, kde se nachází kostel svaté Máří Magdaleny, nebo proč se konec Sněmovní ulice nazývá Pětikostelním náměstím, když tu byly kostely jenom čtyři. Průvodcem bude Michal Šedivý a procházka je v programu připravena na neděli 19. ledna od 12.30 hodin. S malebnou pražskou čtvrtí se neodmyslitelně pojí také legendární malíř a výtvarník Jan Zrzavý, který zde žil a hledal inspiraci. Procházka bude pokračovat na Nový Svět k jeho prvnímu pražskému ateliéru a dále na Jánský vršek a k Novým zámeckým schodům, kde bydlel. Osobnost Jana Zrzavého bude tématem procházky v neděli 26. ledna od 13 hodin. „Věděli jste, že jeho plátna patřila spolu s obrázky Josefa Lady k nejčastěji reprodukovaným dílům předlistopadového období a dnes jsou velmi populární i mezi falzifikátory? Kdo ale byl Jan Zrzavý?“ píše v pozvánce.
Zrzavého Malá Strana. Foto: archiv Open House Praha, Mariia Reshtovaniuk
Staré Město v době nezapomenutelného Franze Kafky
Na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta v domě na rohu Maiselovy a Kaprovy ulice se narodil spisovatel Franz Kafka. Dům měl podle dobových záznamů původně sloužit benediktinským mnichům, kteří spravovali sousední kostel svatého Mikuláše. A právě tady začíná vycházka s Dagmar Winklerovou, která se vrátí do doby konce 19. století a počátku 20. století, kdy spisovatel v Praze žil a tvořil. „Mimořádnou vnímavost a svérázné vidění světa zásadním způsobem utvářelo právě toto město a také tento dům, v němž se narodil a vyrůstal,“ píše se v pozvánce s příslibem, že poznáme všechna zákoutí Starého Města, kudy chodil Franz Kafka do školy, do úřadu i do kaváren za svými literárními kumpány. Ale hlavně poodhalí skutečná místa (i mimo Staré Město) a důležité události, které, přetvořeny fantazií, našly své místo v domácí i světové literatuře. Tato pozvánka z dílny Open House platí na neděli 19. ledna ve 14.00 hodin.
Italové na Malé Straně. Foto: archiv Open House Praha, Kateřina Červená
Jaroslav Foglar a jeho fiktivní a reálné městské čtvrti
Přestože se úplně přesně neví, kam legendární Stínadla Rychlých šípů situovat, chátrajících historických tajemných čtvrtí s úzkými a křivolakými uličkami je opravdu mnoho, můžeme společně s lektorkou Dagmar Winklerovou hledat přímé spojení se starou Prahou. V minulém roce to bylo vyprávění o spisovatelově životě v rámci putování po Vinohradech, v úterý 21. ledna od 15 hodin lze dále pokračovat do Nuslí, kde se Jaroslav Foglar narodil. Další výpravy už půjdou směrem do tajuplných Stínadel, nejčastěji spojovaných s dřívější Haštalskou čtvrtí, částí Starého města v Praze. Projít z Haštalského náměstí okolo kostela sv. Haštala ulicí Řásnovka, dále pak ulicí Anežskou okolo Anežského kláštera až do legendární uličky Ve Stínadlech, nebo zabloudit v ulicích U Obecního dvora, U Milosrdných, Kozí či na přilehlém Kozím plácku, je opravdu mystický zážitek, který vás vrátí do dětských let; v některých výklencích najdete dokonce i legendárního ježka v kleci.
Výprava do Stínadel. Foto: archiv Open House Praha, Tomáš Sysel
Přednášky se Zdeňkem Lukešem začínají legendárním Karlem Hubáčkem
Historika architektury Zdeňka Lukeše netřeba dlouze představovat. Kromě psaní odborných a popularizujících článků a knížek, v nichž se snaží propagovat kvalitní, ale často veřejnosti nepříliš známou architekturu, se věnuje také přednáškám a vycházkám za architekturou (např. Psí vycházky). Pro společnost Open House připravil nový cyklus přednášek, který začíná dílem architekta Karla Hubáčka, autora ikonického vysílače na Ještědu a zakladatele ateliéru SIAL, jehož 100. výročí narození připomněl festival Open House Praha v loňském roce. O životě a díle architekta, mezi jehož realizace patří například i divadlo DISK v Praze, bude Zdeněk Lukeš mluvit v sále kina Atlas v Praze na Florenci ve středu 22. ledna od 17 hodin.
Kompletní přehled všech nadcházejících procházek a přednášek najdete v Kalendáři akcí.
Sdílet / hodnotit tento článek