Současná topná sezóna představuje letos pro mnoho Čechů citelný finanční výdaj. Není divu, že poptávka po různých způsobech zateplení roste. Vhodný druh tepelné izolace dokáže minimalizovat tepelné ztráty objektu a výrazně zvýšit životní komfort domácnosti. Na českém trhu se v zásadě objevují dva hlavní druhy izolace. První z nich představuje polystyren, který se v Česku používá hlavně kvůli nižší ceně. Je však poměrně neekologický a v případě vzplanutí z něj uniká toxický a životu nebezpečný kouř.
Alternativním řešením je minerální vata, jejíž podstatnou výhodou je její nehořlavost a velmi dobrá prodyšnost. „Minerální vata funguje mimo jiné jako výborný zvukový izolant. Předchází vzniku plísní a v čase prakticky neztrácí své pozitivní vlastnosti,“ vyjmenovává její další klady aplikační manažer Knauf Insulation Štěpán Lášek. Zvukově-izolační vlastnosti se dají využít především v místech, kde se předpokládá vyšší hluková zátěž, například v městské zástavbě. Minerální vatu lze využít prakticky všude – na obvodové zdi, podlahy i střechy.
Ačkoliv ve společnosti panuje často domněnka, že zateplování je ekonomicky náročnější, zlepšení energetické bilance domu nemusí nutně potrápit rodinný rozpočet. „Před započetím zateplování není od věci informovat se o možnosti čerpání dotace. Zateplování domu je v ČR systémově dotováno v rámci programu Nová zelená úsporám,“ dodává Štěpán Lášek. Zateplení minerální vatou podle něho patři mezi dlouhodobé a bezpečné investice. Izolace totiž účinně zabrání únikům tepla a uchrání naši peněženku.
Sdílet / hodnotit tento článek