Rozmrazovací látky a inertní posypové materiály
Posypová sůl, někdy i technická sůl se řadí mezi takzvané rozmrazovací látky, tedy látky, které snižují bod mrznutí vody, což v praxi znamená rozpuštění ledu nebo sněhu. Kromě soli se používají i jiné látky jako například chlorid vápenatý, chlorid hořečnatý nebo i močovina. Protože je ale cena posypové soli až 6x nižší než například chloridu vápenatého, proto je prodej posypové soli u nás stále číslo jedna.
Inertní posypové materiály
Tyto materiály zvyšují adhezi (přilnavost) tím, že v podstatě zdrsní povrch vozovky či chodníku. Zde se nejčastěji používá štěrk, písek, škvára nebo popel. Jejich nevýhodou je zvýšení prašnosti a znečištění komunikace a v případě suché komunikace dokonce přilnavost snižuje.
Posypová sůl – vlastnosti
Při ideální koncentraci soli ve vodě cca 22 %, je její rozmrazovací schopnost až do teploty −21 °C. Této koncentrace ale v reálném prostředí nelze dosáhnout. To znamená, že praktické využití je do teploty −10 °C. V zimní údržbě se používá v buď pevném stavu, nebo jako solankový roztok.
Ekologická problematičnost
V rámci ekologie je stále snaha spotřebu soli, která se stále pohybuje ve stovkách tun ročně, omezovat. Roztátá směs, která má vysokou koncentraci soli znečišťuje podzemní vody, poškozuje stromy a rostliny, způsobuje zvýšenou korozi materiálů a ohrožuje i živočichy v našich vodách, kam tyto koncentrované roztoky stékají. Zatím se bez posypové soli ale ve většině případů neobejdeme.
Sdílet / hodnotit tento článek