Vzhledem k absenci legislativy umožňující České republice vytvoření vlastního sankčního seznamu, zmrazování či zabavování majetku cizinců a k dalším okolnostem, které mohou případný prodej v současné době komplikovat (zejména u Rusů, kteří nežijí v ČR), většina z nich zatím vyčkává, jak se bude situace nadále vyvíjet. Ti, kteří přece jen své nemovitosti do nabídky již dali, prodávají za běžné tržní ceny. Zatím není důvod prodávat levněji.
Pokud by mělo dojít k zásadní změně a Rusové by byli nuceni své nemovitosti rychle prodat, nepředpokládáme, že by to mělo zásadní dopad na trh. Možná v některých lokalitách po omezený čas, nicméně v celorepublikovém měřítku nebude počet těchto nemovitostí dostatečný, aby výrazně ovlivnil celkovou situaci na trhu s bydlením.
Zejména co se týká standardních bytů. U luxusních bytů a dražších domů, kde evidujeme obecně mírný pokles poptávky již po několik měsíců, by mohl případný skokový nárůst nabídky mít daleko větší vliv na vývoj cen nemovitostí tohoto typu.
Zatímco v segmentu prodejů k výrazným změnám nedochází, zcela jiná je situace na trhu s nájmy, který teď po covidovém propadu zažívá boom. Spolu se zdražováním nemovitostí v poslední době, zpřísňováním podmínek a zvyšujícím se úrokům u hypoték se vlastní bydlení stává nedostupným pro stále větší skupinu obyvatel. Když k tomu přičteme počet migrantů, kteří tu pravděpodobně zůstanou delší dobu, poptávka po nájemním bydlení i nadále poroste.
Bonitnější klientela tak má další motivaci kupovat investiční byty. Nejen že ochrání jejich prostředky před inflací, nesou příjmy z pronájmu, ale z dlouhodobého hlediska také poroste v čase jejich tržní hodnota. Koupě nemovitosti je sice konzervativní, ale stále velmi oblíbenou a jednou z nejbezpečnějších investic. V konečném důsledku se tak postupně bude snižovat poměr vlastnického bydlení, který u nás historicky vždy převládal.
Sdílet / hodnotit tento článek