Růst cen, který by se odehrál i bez válečného konfliktu, neměl podle studie původ v nabídce bytů. Vedle inflace a postupného zvyšování nedostupnosti vlastního bydlení jej dále akceleroval příliv uprchlíků, kteří zvedli poptávku po nájemním bydlení v posledním měsíci čtvrtletí, tj, březnu, vyplývá z dat. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února.
Podle dat Ulovdomov.cz by ceny nájmů rostly i bez nastalé geopolitické situace. Ceny totiž zahájily mírný růst již během loňského podzimu. Vedle inflace, rostoucích úrokových sazeb hypoték a kupních cen nemovitostí sehrál podle firmy ve vývoji cen svou roli i aspekt samotných pronajímatelů, kteří se snažili a dále snaží vrátit zisky alespoň na úroveň, na jakou byli zvyklí před pandemií covid-19.
"V posledním březnovém dnu Česká národní banka dále zvýšila základní úrokovou sazbu na pět procent a navíc od 1. dubna zpřísnila limity pro maximální zadlužení vůči příjmu a rovněž maximální poměr výše úvěru a hodnoty zástavy. Stále méně lidí tak dosáhne na vlastní bydlení a pravděpodobně se bude poohlížet po pronájmu," uvedl dnes ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý.
Majitelé v lednu a únoru nabízeli podle něj dostatek bytů. "Tento fakt pomohl zmírnit již zmíněné další faktory působící na zdražování, jinak bychom mohli být svědky i vyšších čísel," dodal Hrbatý. Pro další vývoj poptávky po bytech je podle něj klíčové, kolik lidí z Ukrajiny se rozhodne zůstat v ČR trvale.
Meziročně podle společnosti v Praze zdražily nájmy i dalších dispozic, například 3+kk o 3600 Kč. Zdražování řádově ve stovkách korun lze pozorovat i v dalších krajských městech, a to napříč všemi dispozicemi bytů. Za pronájem bytu 2+kk dají zájemci v Brně průměrně 14.000 Kč, v Ostravě 9900 Kč a v Plzni 11.900 Kč měsíčně. Malý byt 1+kk vychází měsíčně v Brně v průměru na 10.000 Kč, v Ostravě na 6500 Kč a v Plzni na 7900 Kč. Větší byt s dispozicí 3+kk v Brně přijde na průměrných měsíčních 19.200 Kč, v Ostravě na 12.500 Kč a v Plzni na 14.500 Kč, vyplývá ze studie.
"Majitelé bytů mají nyní hodně zájemců o byt a mohou si dovolit nabízet vyšší ceny. Na druhou stranu ale čeká řada z nich ještě na opožděné platby z období koronaviru a všudypřítomná inflace dále ovlivňuje schopnost lidí platit včas své závazky. Ukrajinci se navíc přirozeně teprve začleňují do nových zaměstnání v ČR a stabilita jejich příjmu může být nižší," uzavřel Hrbatý.
Sdílet / hodnotit tento článek