"Jsme ve fázi dokončování projektu pro stavební povolení. Chtěli bychom do prázdnin podat žádost o stavební povolení a když to dobře půjde, tak kopneme příští rok," uvedl Pazdera. Podle původních propočtů si vybudování koupacího biotopu v Hlubočkách mělo vyžádat investici zhruba 40 milionů korun, kvůli růstu cen stavebních materiálů a prací se částka přiblížila k 50 milionů korun. "Chceme jako svazek obcí podat žádost o dotaci," dodal Pazdera.
Historie koupání v Hlubočkách podle starostky této obce Evy Hasníkové spadá až do předválečné doby, tehdejší koupaliště v Burku nyní připomínají už pouze historické fotografie. Poslední zbytky tehdejšího bazénu se zachovaly na soukromém pozemku. Trojice obcí proto před časem založila dobrovolný svazek Biotop Burk a chce vybudovat vlastní koupaliště. "Obec Hlubočky postupně vykoupila a směnila pozemky potřebné pro záměr vybudování koupaliště. Vybraný projektant připravuje podklady pro společné územní a stavební řízení," uvedla Hasníková.
Areál přírodního koupaliště v Burku podle Hasníkové nabídne vyžití pro děti i dospělé. Na mělkou část pro děti a neplavce naváže plavecká část bazénu dlouhá 50 metrů. "Voda v koupališti bude čištěna bez chemických přípravků technologií Hydrobalance. Odclonění od hlavní silnice zajistí zemní val, který současně bude nástupním místem pro vodní atrakce, jako je tobogan a skluzavky," podotkla Hasníková.
Součástí areálu bude občerstvení s terasou, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště. Projekt zahrnuje také parkoviště pro vozidla a kola včetně nabíjecích stanic, převlékárny, toalety a sprchy či skříňky na úschovu věcí. "Fotovoltaické panely umístěné na jižním svahu zemního valu zajistí elektrickou energii pro technologie areálu," dodala Hasníková.
Vodu v biotopech čistí rostliny, běžná koupaliště používají chemické přípravky. Koupací biotopy nyní v Olomouckém kraji fungují v Litovli a Pasece na Olomoucku, další byl vybudován v Laškově na Prostějovsku.
Sdílet / hodnotit tento článek