Mezi organické látky patří zejména látky na bázi sacharidů, bílkovin apod. Z toho je zřejmé, že nejčastějším zdrojem organických látek v přírodě jsou odpadní produkty produkované nejrůznějšími živými organismy případně látky, vznikající jejich rozkladem.
Co se týče lidské činnosti významným zdrojem jsou odpady z potravinářských výrob, dále odpadní vody, splaškové a skládkové vody.
Jak se pozná zvýšený obsah organických látek
Jako ukazatele obsahu organických látek rozpuštěných ve vodě slouží hodnoty chemické spotřeby kyslíku (CHSK) společně s obsahem celkového organického uhlíku (TOC).
Projevy a zdravotní rizika
Typickým projevem je zelené nebo hnědé zbarvení vody, může dojít až k tomu, že voda začne pěnit a zapáchat. Kombinace vysoké chemické spotřeby kyslíku a vysoký obsah organického uhlíku navíc vede k tomu, že se mikroorganismům vytváří výborné podmínky k růstu.
Odstranění organických látek z vody
V dnešní době jsou nejčastěji využívanými metodami koagulace a iontová výměna. Koagulace spočívá v přidání vhodného činidla (nejčastěji se používají železité či hlinité soli), které ve vodě vytvoří shluky s organickými nečistotami. Tyto shluky části se pak sedimentací nebo filtrací z vody odstraní.
K odstranění organických látek z vody lze také použít také sorpci na aktivní uhlí nebo sloučenin na bázi hlinitokřemičitanů. Co se týče iontové výměny, většinou se používají iontoměniče ze speciální pryskyřice.
Sdílet / hodnotit tento článek