"Raketově rostoucí ceny elektřiny dnes odhalují, z různých důvodů, limity současné koncepce našeho trhu s elektřinou," řekla ve Slovinsku šéfka komise. "Už není schopná naplňovat svůj účel. A proto jako komise pracujeme na krizové intervenci a na strukturální reformě trhu s elektřinou. Potřebujeme pro elektřinu nový model trhu, který skutečně funguje," dodala von der Leyenová.
O možných změnách nastavení energetického trhu se v Evropské unii debatuje už delší dobu, přičemž komise v minulosti nebyla úvahám tohoto druhu příliš nakloněná. Vzhledem k důsledkům ruské invaze na Ukrajinu a současným rekordním cenám plynu ovšem tlak na razatní zásahy sílí. Minulý týden se k těmto hlasům přidal i Berlín, když německá vláda oznámila, že zvažuje "zásadní reformu" ve snaze zmírnit dopady na spotřebitele. Belgická vláda zase o víkendu uvedla, že je potřeba přehodnotit systém tvorby cen v EU.
Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) musí unie oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Síkela jakožto zástupce země předsedající Radě EU svolal na 9. září mimořádné setkání ministrů zodpovědných za energetiku. Projednávat se má návrh na stanovení maximální ceny plynu.
Detaily o plánech Evropské komise nebyly ihned k dispozici, von der Leyenová ovšem vpodvečer při vystoupení v Berlíně podobně jako Síkela a další unijní politici mluvila o potřebě zajistit, aby cenu elektřiny neurčovala cena plynu. Její představa je taková, že nejdříve bude ve spolupráci se členy EU aplikováno krizové opatření, poté by měla následovat systémová změna. Podle agentury Reuters šéfka EK mluvila o "patřičné a technické" reformě na začátku příštího roku.
Komise byla dříve členskými zeměmi pověřena, aby vypracovala analýzu k možnosti zastropování cen. Jeden z mluvčích EK minulý týden uvedl, že unijní exekutiva zkoumá různé možnosti, jak snížit ceny energií, včetně zavedení maximální ceny plynu i ropy. "Jakékoli návrhy či možnosti... představíme, až budeme připraveni," dodala mluvčí Dana Spinantová.
Von der Leyenová dnes o iniciativě mluvila v kontextu odklonu od fosilních paliv, především těch ruských. Omezení spotřeby ruské ropy a ruského plynu se stalo prioritou EU v návaznosti na únorový vpád ruské armády na Ukrajinu.
Stávající podoba unijního trhu s elektřinou byla podle šéfky EK vytvářená "za zcela odlišných okolností" a s jinými cíly. "Ukončení naší závislosti na ruských fosilních palivech je jen první krok," prohlásila na konferenci ve Slovinsku.
Sdílet / hodnotit tento článek