"Na tomto místě byla původně technologie vodní turbíny sloužící pro pohon mlýna. S postupným rozšiřováním mlýnské výroby byl pohon vodou nahrazen elektrickým pohonem, pro který byla zřízena trafostanice v místě původního domku. Ta byla v 60. letech minulého století zásadně rozšířena a přestavěna," uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).
Zásobování objektu mlýnů elektrickou energií bude zajištěno z lokální distribuční soustavy s novou trafostanicí v zadní části areálu. Úpravami vznikne i nový parter, který bude v souladu s návrhem plochy celého veřejného prostoru mlýnského areálu. Předpokládaná hodnota celé zakázky včetně DPH je 16,5 milionu korun.
Pardubický kraj odkoupil část Automatických mlýnů od manželů Smetanových. Původní stavba podle návrhu Josefa Gočára z první dekády 20. století je národní kulturní památkou. Po přestavbě bude trakt kraje sloužit Východočeské galerii, která se do něj přemístí z prostor na zámku. Měla by se otevřít veřejnosti zhruba v polovině roku 2023, k dispozici bude mít až 1000 metrů čtverečních výstavních ploch. Hlavně ve spodní části budou dochované mlýnské technologie, například dva shozy na mouku, jeden laminátový a druhý dřevěný. Celkové náklady dosáhnou 390 milionů korun, z čehož stavební část bude stát 353 milionů korun. Z Evropské unie má kraj schválenou dotaci 127,7 milionu korun, ze státního rozpočtu dostane 7,5 milionu korun.
Město Pardubice v areálu mlýnů staví centrální polytechnické dílny a Galerii města Pardubic, které budou na místě bývalého skladu mouky. Nadace manželů Smetanových přestavuje silo a další stavby, budou v nich byty i prostory pro kulturní akce. Manželé Smetanovi v roce 2016 koupili celý areál za 22 milionů korun. Později část areálu prodali samosprávám za 36,5 milionu korun. Všechny subjekty čerpají na své projekty evropské dotace.
Sdílet / hodnotit tento článek