Již tradičně od prvého ročníku výstavy v roce 1994 představují největší zastoupení nejrůznější otopné systémy. V posledních letech čím dál více přibývají v tomto oboru moderní kotle na tuhá paliva, jejichž provoz je i za cenu určitého snížení komfortu obsluhy pro řadu uživatelů dostupnější.
Rovnocenným partnerem otopných systémů budou na výstavě exponáty a služby vedoucí k možným úsporám energií.
Po předcházejících zkušenostech z minulých ročníků budou konference, semináře a oborové dny nejen v Kongresovém centru, ale odborný doprovodný program bude formou přednášek, besed a diskuzí i v části vstupního pavilonu.
Výstava by nebyla výstavou, kdyby se alespoň náznakově nenabídl možný pohled a vize, kam by se mohlo ubírat hledání netradičních zdrojů energie. Série panelů „Kde na nás čeká energie“ se snaží naznačit některé domácí a zahraniční možnosti.
Pod tímto názvem se na výstavě představí série panelů s možnostmi, kde by se dala do budoucna hledat energie. Z domácích námětů je to například loňský vítězný projekt ze soutěže „Ekologických Oskarů“ VODNÍ MIKROTURBINA SETUR, vynález českých a slovenských vědců, která pracuje i při velmi nízkých spádech a pomalé průtočnosti vody. První poznatky mají na Technické univerzitě v Brně ve Vědeckotechnickém parku profesora Lista, s možnostmi „krotit“ a jímat energii z blesků. Na Liberecku a Litoměřicku pokračují hlubinné vrty za geotermální energií. U brněnské firmy AQUA PROCOM mají nadějné výsledky s energetickým využíváním mikrořas. Na své využití čeká i energie z hořících hald, stejně jako využívání plynu a tepla z vytěžených důlních prostor. Po ukrajinském konfliktu se i u nás znovu otevřela diskuze o případných možnostech těžby břidličných plynů, které „za mořem“ způsobují malou revoluci v energetice. Odvážné jsou projekty ruských vědců s budováním vzdušných elektráren, které by získávaly elektřinu z mraků, brazilských učenců s jímáním vzdušné elektřiny a u dalším vědeckých pracovníků, např. se zásadními konstrukčními změnami větrných turbín.
Mnohé z toho, co zde návštěvníci uvidí, může vyloudit úsměv, diskuzi a polemiky, ale určitě by to ladilo uchu mnohých geniálních vědců, kteří o některých z těchto námětů snili již před staletími.
Sdílet / hodnotit tento článek