Ve třetím čtvrtletí se v Česku postavilo deset skladových, průmyslových a logistických areálů dohromady o 183.000 metrech čtverečních, meziročně o 62 procent méně. Oproti předešlému čtvrtletí se jedná o pokles o 28 procent. O dvě třetiny klesla meziročně a mezičtvrtletně také poptávka po těchto prostorech. Neobsazenost mezičtvrtletně poklesla na 1,5 procenta, nájemné stagnovalo. Vyplývá to z analýzy Industrial Research Forum (IRF), které sbírá data od společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a iO Partners.
"I přes rekordně velké množství prostor ve výstavbě zůstává neobsazenost na českém trhu průmyslových nemovitostí stále velmi nízká a vše nasvědčuje tomu, že k žádným drastickým změnám nedojde. Trh se tak v poslední době vyznačuje zvýšenou opatrností a snahou obrnit se před negativními dopady," řekl ředitel oddělení průmyslových nemovitostí Colliers Miroslav Kotek.
Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v ČR dosáhla 11,44 milionu čtverečních metrů. Meziroční a mezičtvrtletní pokles výstavby je podle analýzy dán také tím, že v loňském třetím čtvrtletí bylo dokončeno mimořádné množství průmyslových ploch.
Největším dokončeným projektem je budova v GLP Park Brno Holubice o 45.500 metrech čtverečních, která byla pronajata více nájemci. Druhý největší je v Panattoni Park Pilsner West o 25.200 metrech čtverečních a pronajal si ho Panasonic. Třetí největší budovu o rozloze 17.000 metrech čtverečních v Industrial Park Pardubice – Rosice si pronajal výrobce vzduchotechniky 2VV.
Nejvyšší dosahované měsíční nájemné v České republice stagnovalo na 7,50 až 7,70 eura (okolo 190 Kč) za metr čtvereční. Ve vybraných lokalitách mimo Prahu bylo okolo 5,70 až 6,50 eura (140 až 160 Kč) za metr čtvereční.
Na konci třetího čtvrtletí roku 2023 bylo v ČR ve výstavbě 259.500 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor. Celkově tak momentální výstavba dosáhla hodnoty 1,4 milionu metrů čtverečních. To představuje tříprocentní nárůst oproti předchozímu čtvrtletí a osmnáctiprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni. Čtvrtina z celkové plochy ve výstavbě se nachází v Karlovarském kraji. Následuje Plzeňský kraj se šestnáctiprocentním podílem a Jihomoravský kraj s jedenáctiprocentním podílem.
Přes 40 procent z celkového počtu připravovaných prostorů je stavěno spekulativně, tedy bez předem zadané zakázky od zájemce. Podle Kotka pronajímatelé často stavbu dají na trh až následně při větší poptávce. Tím si zajistí přívětivější ceny pro budoucí nájemce, které by byly jinak vyšší kvůli zvyšování cen stavebních hmot a jejich nedostatku na trhu. Ve třetím čtvrtletí bylo 80 procent dostavěných ploch již předobjednáno.
Sdílet / hodnotit tento článek