Zdroj: TOP security, s.r.o.
Specializovaní roboti se například v USA využívají pro zabezpečení obchodních nebo komerčních objektů. Mezi jejich funkce patří chytré rozpoznávání obličejů či odznaků, umí detekovat předměty, vybaveni jsou kamerami i teplotními čidly pro detekci požáru.
Strážný na kolečkách, který nikdy nespí
I v České republice už lze mobilní security roboty zapojit do ostrahy objektů. Pomocí kamer sledují okolí a předávají záznam do řídícího střediska. Díky senzorům mohou rychle identifikovat osoby, předměty i vyhodnocovat chování lidí.
V reálném prostředí nabízejí mobilní security roboti rychlost pohybu až 20 km/hod a na jedno nabití mohou ujet i 100 km. Robot může být nastaven na autonomní režim nebo může být řízen dálkově. Efektivita robotů je podle bezpečnostní agentury TOP security znát zejména ve vynaložených nákladech, protože pro obsluhu robota stačí jeden strážný.
Nasazení security robotů:
- Robot si nejprve pomocí senzorů zmapuje prostor.
- Ve webové aplikaci se naprogramuje chování robota, trasy i časové intervaly kontrol.
- Pokud robot zaznamená podezřelou osobu, předmět nebo aktivitu, vyšle hlášení do řídícího centra k pracovníkovi ostrahy, který rozhodne o tom, jak se dále zachovat.
Lidský faktor je stále důležitý
Nasazení robotických strážných je pohodlné a přínosné, bez lidské fyzické ostrahy se ale zatím neobejdeme. Osobní přítomnost strážných je užitečná ve chvíli, kdy je potřeba vykomunikovat nastalou situaci, reagovat empaticky a s ohledem na zúčastněné osoby.
Sdílet / hodnotit tento článek