Úřady na Slovensku v období od začátku ledna do konce března zkolaudovaly 4118 bytů, což ve srovnání se stejným obdobím loňska představuje pokles o desetinu. Ve srovnáním s pětiletým průměrem před vypuknutím epidemie nemoci covid-19 dokončených bytů v zemi ale přibylo. Více než tři pětiny z nich tvořily byty v rodinných domech.
Počet vydaných stavebních povolení na byty v prvním čtvrtletí na Slovensku meziročně klesl o více než čtvrtinu a byl také téměř o devět procent nižší než průměr za stejné období let 2015 až 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové nákaze. Celkově se začalo stavět pouze 3850 bytů.
Na konci letošního března bylo na Slovensku rozestavěno přes 79.000 bytů, což proti loňsku představuje pokles o 2,4 procenta.
"Situace na trhu bydlení na začátku roku prakticky odráží aktuální ekonomicko-administrativní prostředí. Na jedné straně vysoké úrokové sazby omezují počet dokončených bytů, neboť developeři čekají na příznivější cenu úvěrů, které by obnovily poptávku po bydlení. Ze stejného důvodu omezují i zahájení nové výstavby. Na druhé straně kolaudace představují administrativní zátěž dokončovacího procesu výstavby, časové lhůty zůstávají nejdelší v Bratislavském kraji," napsal v komentáři analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Ceny bytů a domů na Slovensku v prvním čtvrtletí podle dřívějších údajů slovenských statistiků prohloubily tempo meziročního poklesu na 2,8 procenta a snížily se čtvrtý kvartál v řadě. Tomuto vývoji předcházel růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů, v době levných půjček bydlení v zemi naopak výrazněji zdražovalo.
Sdílet / hodnotit tento článek