REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Developeři: Největší problém s digitalizací stavebního řízení je na straně úřadů

Největší problém s digitalizací je podle rezidenčních developerů na straně státní správy. Potýkají se s neinformovanými úředníky, rozjezd nového zákona měl být podle nich lépe připravený, digitalizace je podle nich nicméně nutná. Sami v systému pracovat umí a jsou schopní žádat o povolení stavby podle nového stavebního zákonu. Z opatrnosti ale většinu žádostí o stavební povolení podali jako řada jiných stavebníků ještě před platností nového stavebního zákona, tedy před 1. červencem. Novinářům to řekli zástupci společností Central Group, Trigema a Skanska Residential.
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, lkercelik
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, lkercelik

"Zatím to je ve stavu, že když se někam přijdeme zeptat a poradit, co pro získání povolení udělat, tak získáváme odpovědi 'my nevíme'. Vypadá to, že (úředníci) nejsou ani napojení na systém. Spousta práce tedy bude na straně státní správy, protože tam začíná vznikat obrovský špunt při schvalování nových projektů podle nového stavebního zákona," uvedl předseda představenstva Skanska Residential Petr Michálek. Podle něj je systém digitalizace v současnosti čistou elektronizací dokumentů, které by jinak stavebníci museli podávat papírově. "Za nás si jako digitalizaci představujeme něco jiného, než je momentálně na stole," dodal.

Náběh nového stavebního zákona a digitalizace má podle zakladatele Central Group Dušana Kunovského své "porodní bolesti a mušky". Doufá ale v to, že se situace v horizontu týdnů až měsíců napraví. "Digitalizace je krok správný a nutný. Možná to mělo být jinak připravené a nastavené, aby to nezpůsobilo takovou šílenou nervozitu. Není z toho ale už cesta zpátky a musí se to dotáhnout a musí to směřovat k uklidnění situace a normalitě," uvedl Kunovský.

Central Group podle Kunovského podal žádosti před nabytím platnosti nového stavebního zákona kvůli tomu, že původní normy a systém pro ně byly předvídatelnější, přestože povolování podle nich nebylo nijak rychlé. Na novém zákoně a digitalizaci vidí i některá pozitiva, která mohou povolování staveb urychlit. Šéf společnosti Trigema Marcel Soural uvedl, že s novým systémem problém nemají a že jsou žádosti schopní vyplnit.

Na problémy se systémy digitalizace stavebního řízení si od začátku července stěžují městské úřady, někteří stavebníci a odborné sdružení a komory. Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní jejich připomínky vypořádává.

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) se nedávno za komplikace spojené s digitalizací omluvil a slíbil, že ministerstvo některé úpravy v systémech zavede ještě během srpna. V posledních dnech se kvůli tomu několikrát setkat například se zástupci odborných sdružení a komor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA