Nový systém by podle Lukla měl splňovat minimálně parametry původního systému a předložené požadavky na úpravy systému svaz považuje za nejnižší možný standard, na kterém SMO trvá. Pokud systém bude podle Lukla efektivně fungovat, povede to ke zrychlení stavebního řízení. Pro to jsou ale nutné úpravy, které MMR zveřejnilo ve svém harmonogramu. V něm už dříve ministerstvo slíbilo, že v první polovině srpna do systému přidá třeba možnosti hromadného vkládání údajů o osobách a parcelách.
"Panu předsedovi (Luklovi) jsem poslal seznam úprav, ke kterým došlo od spuštění systému, ať už to byly nějaké dílčí opravy, nebo nově nasazené funkcionality. Stejně tak jsem poslal plán dalšího vývoje, který vnímají uživatelé toho systému, tedy zaměstnanci stavebních úřadů nebo dotčených orgánů, jako nejzásadnější," řekl nyní Bartoš. "Jsou to zejména automatické procesy, načítání účastníků řízení, aby se nemusely údaje vkládat manuálně, nebo šablony, které vám generují rozhodnutí z těch dat, která systém už má," doplnil.
SMO dříve uvedl, že potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení by mohly znamenat skluz 13.000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září. MMR se ale podle Lukla domnívá, že zpoždění nebude tak významné, a tedy ani ztráty nebudou tak velké - spíše v jednotkách miliard korun.
Kdyby ale bylo zavedení digitalizace odloženo na 1. leden 2025, tak by rizika a ekonomické škody podle Lukla vůbec nemusely nastat. "Z naší strany to je apel k tomu, abychom nerezignovali na to, že jakékoliv stavební povolení, které nebude vydáno, je komplikací nejenom pro samotného stavebníka, ale i pro ekonomiku České republiky. Je v tuto chvíli jedno, jestli jsou to řády miliard nebo stovek milionů, jedná se o princip, kterému bychom neměli podlehnout," dodal Lukl.
Na problémy s elektronickým stavebním řízením si od začátku července, kdy byly systémy spuštěny, stěžují městské úřady, někteří stavebníci a odborné sdružení a komory. Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. MMR připomínky vypořádává a uvedlo, že systémy v pravidelných intervalech aktualizuje. V posledních dnech se zástupci ministerstva setkali například se členy České komory architektů, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů, Platformy pro zdravý stavební zákon nebo se zástupci koaličního hnutí STAN.
Sdílet / hodnotit tento článek