Úprava povrchu se liší v případě světlých a tmavých barev, lesklého nebo štukového povrchu, různých druhů tapet, ale i podle plánovaného nasvícení. Pro dohodu o požadavcích na podklad s montážní firmou vám pomůže klasifikace povrchů.
Zjednodušeně popsáno:
- Stupeň kvality povrchu Q1 pro povrchy bez optických nároků
- Stupeň kvality povrchu Q2 pro tapety se střední nebo hrubou strukturou („raufaser“ tapety) a matné nátěry, nátěry s plnivem nanášené válečkem
- Stupeň kvality povrchu Q3 pro povrchy, na něž jsou kladeny zvýšené nároky, například tapety s jemnou strukturou, matné nátěry nanášené stříkáním nebo hladkým (velurovým) válečkem a jemnozrnné omítky
- Stupeň kvality povrchu Q4 pro dosažení nejvyšších nároků na kvalitu povrchu jsou sádrovláknité desky FERMACELL zásadně tmeleny po celé ploše, tzn. celá plocha sepřekryje souvislou vrstvou vhodného tmelu. Stupeň Q4 je vhodný pro leskle lakované plochy, kovové nebo vinylových tapety a speciální štuky.
Obvyklý postup se skládá z těchto základních kroků:
- příprava povrchu: tmelení spár a hlaviček šroubů Spárovacím tmelem Fermacell - broušení
- penetrace povrchu (nebo 1. zředěný nátěr) na sádrové povrchy
- nátěrový systém (dle doporučení výrobce), ideálně pokud je odladěný i s penetrací
Příklad postupu pro kvalitu povrchu Q2
Kvalitní bílá barva se nanáší (štětkou/válečkem/stříkáním) ve dvou krocích - provedení je stejně jednoduché jako u obyčejného sádrokartonu.
Pro dosažení kteréhokoliv ze stupňů kvality Q1-Q4 je podmínkou dodržovat předepsané doby tuhnutí a vysychání mezi pracovními kroky.
Sdílet / hodnotit tento článek